Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z archiwistami Instytutu Pileckiego, którzy posiłkując się zbiorami naszego Archiwum, prześledzą, jak wyglądało Boże Narodzenie w cieniu drugiej wojny światowej z perspektywy dzieci i dorosłych.

„Zaczęło się w pierwszy dzień Bożego Narodzenia…”
„Było to na krótko przed świętami Bożego Narodzenia…"
„A było to w przeddzień wigilii Bożego Narodzenia…"
„Tak było cicho i spokojnie do Bożego Narodzenia…”

Wiele relacji przechowywanych w naszym Archiwum przywołuje obraz Świąt – czasu radości, spokoju, nadziei i ciepła. Wspomnienia te mają jednak także swoją mroczną stronę. Boże Narodzenie, zwykle pełne szczęścia i rodzinnego ciepła, podczas drugiej wojny światowej nabierało gorzkiego wymiaru. Święta obchodzone w trudnych warunkach, w rozdzielonych rodzinach, przepełnione niepokojem o przyszłość i wszechobecnym strachem. Czy przez wojenny mrok przebijał się chociaż nikły promyk świątecznej radości i nadziei?

Dowiecie się, jak spędzano święta na dalekiej Syberii. Usłyszycie, w jaki sposób celebrowano Wigilię podczas okupacji. Przekonacie się, że mimo przeciwności losu, nawet w najgorszych kazamatach starano się zachować ducha świąt.

Spotkanie poprowadzili archiwiści z Instytutu Pileckiego – Paweł Lesisz i Bartłomiej Zygmunt.

Zobacz także

  • Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    podcast

    Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n

  • Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    podcast

    Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.

  • Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    podcast

    Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.