Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK - Instytut Pileckiego
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z archiwistami Instytutu Pileckiego, którzy posiłkując się zbiorami naszego Archiwum, prześledzą, jak wyglądało Boże Narodzenie w cieniu drugiej wojny światowej z perspektywy dzieci i dorosłych.
„Zaczęło się w pierwszy dzień Bożego Narodzenia…”
„Było to na krótko przed świętami Bożego Narodzenia…"
„A było to w przeddzień wigilii Bożego Narodzenia…"
„Tak było cicho i spokojnie do Bożego Narodzenia…”
Wiele relacji przechowywanych w naszym Archiwum przywołuje obraz Świąt – czasu radości, spokoju, nadziei i ciepła. Wspomnienia te mają jednak także swoją mroczną stronę. Boże Narodzenie, zwykle pełne szczęścia i rodzinnego ciepła, podczas drugiej wojny światowej nabierało gorzkiego wymiaru. Święta obchodzone w trudnych warunkach, w rozdzielonych rodzinach, przepełnione niepokojem o przyszłość i wszechobecnym strachem. Czy przez wojenny mrok przebijał się chociaż nikły promyk świątecznej radości i nadziei?
Dowiecie się, jak spędzano święta na dalekiej Syberii. Usłyszycie, w jaki sposób celebrowano Wigilię podczas okupacji. Przekonacie się, że mimo przeciwności losu, nawet w najgorszych kazamatach starano się zachować ducha świąt.
Spotkanie poprowadzili archiwiści z Instytutu Pileckiego – Paweł Lesisz i Bartłomiej Zygmunt.

Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.