Grudzień 1970 roku - dlaczego bunt społeczny wybuchł właśnie na Wybrzeżu? - Instytut Pileckiego
Grudzień 1970 roku - dlaczego bunt społeczny wybuchł właśnie na Wybrzeżu?
Dlaczego do wybuchu buntu społecznego doszło przede wszystkim na Wybrzeżu? Kim byli ludzie, którzy zaprotestowali przeciwko podwyżkom cen? Odpowiedzi na te i inne pytania poznaliśmy podczas dyskusji z serii „Klio, czyli porozmawiajmy o gospodarce”.
Grudzień 1970 roku to jeden z tzw. „polskich miesięcy” – obok m.in. października 1956 i czerwca 1976. Eksplozja niezadowolenia społecznego, do której doszło w końcu roku 1970, była efektem m.in. fatalnej polityki gospodarczej ekipy Władysława Gomułki.
W dyskusji wzięli udział:
- dr Michał Paziewski – historyk, autor m.in. nagradzanej pracy „Grudzień 1970 w Szczecinie”;
- dr Paweł Sasanka – badacz dziejów buntów społecznych 1956 i 1976 roku, autor m.in. monografii „Czerwiec 1976. Geneza, przebieg, konsekwencje”.
Prowadzenie: prof. Andrzej Zawistowski (prof. SGH, Instytut Pileckiego).
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.