Gombrowicz: TAMING THE PLACE / UNTAMED PLACES (PL) - Instytut Pileckiego
Spotkanie z cyklu „Gombrowicz w Berlinie" zorganizowane przez Pilecki-Institut w Berlinie oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
Grono specjalistów – badaczy, tłumaczy i popularyzatorów twórczości Witolda Gombrowicza – odpowiada na pytania:
• Jak Gombrowicz, „wieczny emigrant”, sytuował się wobec ważnych dla siebie miejsc w Europie i Ameryce - Małoszyc, Warszawy i Wsoli, Buenos Aires i Tandilu, Berlina i Paryża, Royaumont i Vence, w które rzucił go los i które dla siebie wybierał?
• Jakie punkty na geograficznej i emocjonalnej mapie jego życiowej podróży wydają się kluczowe i dlaczego? Co w nich lubił, a czego nie znosił? Jak je kreował? Co próbował w nich zmienić?
O miejscach Gombrowicza z perspektywy polskiej opowiada Anna Spólna (Muzeum Witolda Gombrowicza), argentyńskiej – Alicia Borinsky (Boston University) i Ewa Kobyłecka-Piwońska (Uniwersytet Łódzki), niemieckiej – Olaf Kühl, francuskiej – Małgorzata Smorąg-Goldberg (Université Paris-Sorbonne) i Katarzyna Kula (Espace Muséal Witold Gombrowicz w Vence). Kilka zdań do rozmowy wtrąca również Tomasz Tyczyński (Muzeum Witolda Gombrowicza) i Evelyne Temmam (Institut Européen Espace Muséal Villa Alexandrine).
Zobacz także
- Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
debata
Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
The Pilecki Discussions on the History and Legacy of Totalitarianism seek to bring together experts from East-Central Europe to discuss and debate issues of common concern in 20th century and contemporary histories of the former Eastern Bloc.
- Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
seminarium
Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
Region łódzki jako jedno z centrów mniejszości niemieckiej w Polsce do 1945 r. był polem eksperymentalnym wprowadzonej w 1940 r. w Kraju Warty tzw. volkslisty.
- Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
debata
Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
Na czym polegała reforma rolna z 1944 r.? Czym były „sądy nad dziedzicami”? Co stało się z pozbawionymi własności ziemianami? Na te i inne pytania odpowiada dr Anna Wylegała - autorka książki „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”.