Gombrowicz: TAMING THE PLACE / UNTAMED PLACES (PL) - Instytut Pileckiego
Spotkanie z cyklu „Gombrowicz w Berlinie" zorganizowane przez Pilecki-Institut w Berlinie oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
Grono specjalistów – badaczy, tłumaczy i popularyzatorów twórczości Witolda Gombrowicza – odpowiada na pytania:
• Jak Gombrowicz, „wieczny emigrant”, sytuował się wobec ważnych dla siebie miejsc w Europie i Ameryce - Małoszyc, Warszawy i Wsoli, Buenos Aires i Tandilu, Berlina i Paryża, Royaumont i Vence, w które rzucił go los i które dla siebie wybierał?
• Jakie punkty na geograficznej i emocjonalnej mapie jego życiowej podróży wydają się kluczowe i dlaczego? Co w nich lubił, a czego nie znosił? Jak je kreował? Co próbował w nich zmienić?
O miejscach Gombrowicza z perspektywy polskiej opowiada Anna Spólna (Muzeum Witolda Gombrowicza), argentyńskiej – Alicia Borinsky (Boston University) i Ewa Kobyłecka-Piwońska (Uniwersytet Łódzki), niemieckiej – Olaf Kühl, francuskiej – Małgorzata Smorąg-Goldberg (Université Paris-Sorbonne) i Katarzyna Kula (Espace Muséal Witold Gombrowicz w Vence). Kilka zdań do rozmowy wtrąca również Tomasz Tyczyński (Muzeum Witolda Gombrowicza) i Evelyne Temmam (Institut Européen Espace Muséal Villa Alexandrine).
Zobacz także
- Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
podcast
Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n
- Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
podcast
Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.
- Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
podcast
Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.