Gombrowicz: TAMING THE PLACE / UNTAMED PLACES (PL) - Instytut Pileckiego
Spotkanie z cyklu „Gombrowicz w Berlinie" zorganizowane przez Pilecki-Institut w Berlinie oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
Grono specjalistów – badaczy, tłumaczy i popularyzatorów twórczości Witolda Gombrowicza – odpowiada na pytania:
• Jak Gombrowicz, „wieczny emigrant”, sytuował się wobec ważnych dla siebie miejsc w Europie i Ameryce - Małoszyc, Warszawy i Wsoli, Buenos Aires i Tandilu, Berlina i Paryża, Royaumont i Vence, w które rzucił go los i które dla siebie wybierał?
• Jakie punkty na geograficznej i emocjonalnej mapie jego życiowej podróży wydają się kluczowe i dlaczego? Co w nich lubił, a czego nie znosił? Jak je kreował? Co próbował w nich zmienić?
O miejscach Gombrowicza z perspektywy polskiej opowiada Anna Spólna (Muzeum Witolda Gombrowicza), argentyńskiej – Alicia Borinsky (Boston University) i Ewa Kobyłecka-Piwońska (Uniwersytet Łódzki), niemieckiej – Olaf Kühl, francuskiej – Małgorzata Smorąg-Goldberg (Université Paris-Sorbonne) i Katarzyna Kula (Espace Muséal Witold Gombrowicz w Vence). Kilka zdań do rozmowy wtrąca również Tomasz Tyczyński (Muzeum Witolda Gombrowicza) i Evelyne Temmam (Institut Européen Espace Muséal Villa Alexandrine).
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.