Geneza rozbioru Polski w roku 1939 | seminarium - Instytut Pileckiego
Zachęcamy do udziału w seminarium, które poprowadził dr Krzysztof Rak, autor książek: „Polska – niespełniony sojusznik Hitlera” i „Piłsudski między Stalinem a Hitlerem”. Jako koreferent wystąpił prof. Grzegorz Kucharczyk z OBnT Instytutu Pileckiego.
Dlaczego na przełomie lat 1924/1925 roku Sowieci i Niemcy nie porozumieli się w sprawie rozbioru Polski? Dlaczego Stalin chciał paktu o nieagresji z Polską, a Piłsudski opierał się podpisaniu tej umowy? Dlaczego Hitler zakończył ostatecznie współpracę rapallską? Dlaczego w 1939 r. Hitler i Stalin zgodzili się na rozbiór Polski? – w swoim wystąpieniu na te pytania odpowie dr Krzysztof Rak, który jest historykiem dyplomacji, filozofii, tłumaczem, publicystą i ekspertem w dziedzinie stosunków międzynarodowych.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.