Geneza rozbioru Polski w roku 1939 | seminarium - Instytut Pileckiego
Zachęcamy do udziału w seminarium, które poprowadził dr Krzysztof Rak, autor książek: „Polska – niespełniony sojusznik Hitlera” i „Piłsudski między Stalinem a Hitlerem”. Jako koreferent wystąpił prof. Grzegorz Kucharczyk z OBnT Instytutu Pileckiego.
Dlaczego na przełomie lat 1924/1925 roku Sowieci i Niemcy nie porozumieli się w sprawie rozbioru Polski? Dlaczego Stalin chciał paktu o nieagresji z Polską, a Piłsudski opierał się podpisaniu tej umowy? Dlaczego Hitler zakończył ostatecznie współpracę rapallską? Dlaczego w 1939 r. Hitler i Stalin zgodzili się na rozbiór Polski? – w swoim wystąpieniu na te pytania odpowie dr Krzysztof Rak, który jest historykiem dyplomacji, filozofii, tłumaczem, publicystą i ekspertem w dziedzinie stosunków międzynarodowych.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.