Geneza odrębności historycznej Europy Środkowej | seminarium - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

Geneza odrębności historycznej Europy Środkowej | seminarium

Seminarium prof. Krzysztofa Brzechczyna z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyło się 23 lutego 2022 roku. W roli koreferenta wystąpił prof. Tomasz Pawelec z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Odrębność rozwojowa Europy Środkowej (Czechy, Polska, Węgry) sięga przełomu XVI i XVII wieku. Powstanie gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej było rezultatem kumulatywnego oddziaływania rozmaitych czynników ubocznych. Słabość miast w Europie Środkowej okresu średniowiecza zachwiała równowagą społeczną między mieszczaństwem a szlachtą, umożliwiając tej ostatniej zdominowanie państwa i zastąpienie czynszu – pańszczyzną. Procesom tym sprzyjał wzrastający popyt na produkty rolne Europy Zachodniej.

Seminarium poprowadziła dr Barbara Świtalska-Starzeńska z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.

Zobacz także

  • Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55

    podcast

    Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55

    W 55. odcinku podcastu „Giełda Historii” wyruszamy w niezwykłą podróż przez ponad dziewięć dekad historii Polskich Linii Lotniczych LOT.

  • Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2

    podcast

    Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2

    Czy Polska interesowała się losem Żydów w nazistowskich Niemczech, w jaki sposób polskie ambicje kolonialne łączyły się z losem ludności żydowskiej w Polsce? Zapraszamy na drugi odcinek podcastu Instytutu Pileckiego „Temida w świecie Klio".

  • W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki

    debata

    W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki

    „W stronę życia. Ucieczki z getta warszawskiego" (reż. Małgorzata Grygiel, Michał Miziołek, prod. Instytut Pileckiego 2026, 30 min.) przybliża losy czworga bohaterów: Mariana Kalwarego, Barbary Marlow, Elżbiety Ficowskiej oraz Anny Stupnickiej-Bando.