Geneza odrębności historycznej Europy Środkowej | seminarium - Instytut Pileckiego
Seminarium prof. Krzysztofa Brzechczyna z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyło się 23 lutego 2022 roku. W roli koreferenta wystąpił prof. Tomasz Pawelec z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Odrębność rozwojowa Europy Środkowej (Czechy, Polska, Węgry) sięga przełomu XVI i XVII wieku. Powstanie gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej było rezultatem kumulatywnego oddziaływania rozmaitych czynników ubocznych. Słabość miast w Europie Środkowej okresu średniowiecza zachwiała równowagą społeczną między mieszczaństwem a szlachtą, umożliwiając tej ostatniej zdominowanie państwa i zastąpienie czynszu – pańszczyzną. Procesom tym sprzyjał wzrastający popyt na produkty rolne Europy Zachodniej.
Seminarium poprowadziła dr Barbara Świtalska-Starzeńska z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.