Gdyby ściany mogły mówić. W więzieniu dla kobiet w komunistycznej Polsce - Instytut Pileckiego
Gdyby ściany mogły mówić. W więzieniu dla kobiet w komunistycznej Polsce
Zapraszamy do wysłuchania wykładu prof. Anny Müller z University of Michigan-Dearborn w USA. W roli koreferentki wystąpiła dr Natalia Jarska z Instytutu Historii PAN.
Książka pt.: If the Walls Could Speak. Inside a Women's Prison in Communist Poland [Gdyby ściany mogły mówić. W więzieniu dla kobiet w komunistycznej Polsce], napisana z perspektywy kobiet uwięzionych w stalinowskich więzieniach, opowiada o ich codziennych zmaganiach: od momentu przesłuchania, przez wysiłki zachowania człowieczeństwa i kobiecości w najbardziej okrutnych warunkach, do prób odbudowania (lub stworzenia na nowo) relacji społecznych. Uwięzione kobiety starały się być matkami, żonami i córkami zza więziennej kraty, w więzieniu budowały przyjaźnie, które pomagały zachować nadzieję, że po więzieniu życie jest możliwe. Anna Müller, autorka tej pisanej przez pryzmat historii kobiet książki, podejmuje zagadnienia gender jako jednego z kluczy do ponownego odczytania stalinizmu.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.