Epoka Gierka w filmie | Obrazy Historii - Instytut Pileckiego
Spotkanie poświęcone epoce Edwarda Gierka w filmie. Tłem do dyskusji z cyklu „Obrazy Historii” był obraz Michała Węgrzyna „Gierek", który kinową premierę miał 21 stycznia 2022 roku.
W rozmowie o epoce Edwarda Gierka w filmie gośćmi dr Mateusza Wernera, filozofa kultury i filmoznawcy z Instytutu Pileckiego, byli:
- prof. Krzysztof Kornacki – filmoznawca specjalizujący się w historii polskiego kina
- dr Michał Przeperski – historyk i autor książki „Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna”
Rozmówcy poruszyli zagadnienia takie jak:
- Nostalgia za PRLem w polskim kinie po 1989 roku
- Figura partyjnego dygnitarza a kino lat 70
- Bunt i konformizm kina polskiego lat 70
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.