Działalność Poselstwa RP w Bernie w czasie II wojny światowej - Instytut Pileckiego
Seminarium dr Danuty Drywy z Muzeum Stutthof. Jako koreferenci pojawiają się dr Aleksandra Kmak-Pamirska oraz Eryk Habowski z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego. Spotkanie moderuje dr Barbara Świtalska-Starzeńska.
Poselstwo RP w Bernie było jedną z niewielu polskich placówek dyplomatycznych działających przez cały okres II wojny światowej. Mimo trudnego położenia, obawiając się zamknięcia – wskutek niemieckich interwencji – przez rząd Szwajcarii, polska placówka w Bernie cały czas brała aktywny udział w różnego typu działaniach, których celem było niesienie pomocy ludności żydowskiej zarówno w okupowanych przez Niemców krajach, jak i w neutralnej Szwajcarii.
Poselstwo RP w Bernie było również ważnym punktem w przekazywaniu informacji o sytuacji w okupowanej przez Niemców Polsce do różnych zagranicznych agencji prasowych i placówek dyplomatycznych. Działalność Poselstwa RP w Bernie jest też świadectwem wkładu Rządu RP na uchodźstwie w akcję ratowania Żydów w okupowanej Europie.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.