Działalność Poselstwa RP w Bernie w czasie II wojny światowej - Instytut Pileckiego
Seminarium dr Danuty Drywy z Muzeum Stutthof. Jako koreferenci pojawiają się dr Aleksandra Kmak-Pamirska oraz Eryk Habowski z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego. Spotkanie moderuje dr Barbara Świtalska-Starzeńska.
Poselstwo RP w Bernie było jedną z niewielu polskich placówek dyplomatycznych działających przez cały okres II wojny światowej. Mimo trudnego położenia, obawiając się zamknięcia – wskutek niemieckich interwencji – przez rząd Szwajcarii, polska placówka w Bernie cały czas brała aktywny udział w różnego typu działaniach, których celem było niesienie pomocy ludności żydowskiej zarówno w okupowanych przez Niemców krajach, jak i w neutralnej Szwajcarii.
Poselstwo RP w Bernie było również ważnym punktem w przekazywaniu informacji o sytuacji w okupowanej przez Niemców Polsce do różnych zagranicznych agencji prasowych i placówek dyplomatycznych. Działalność Poselstwa RP w Bernie jest też świadectwem wkładu Rządu RP na uchodźstwie w akcję ratowania Żydów w okupowanej Europie.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.