Dyskusja o historycznej ewolucji polskości: "The end of worlds? Totalitarian regimes and the..." - Instytut Pileckiego
Dyskusja o historycznej ewolucji polskości: "The end of worlds? Totalitarian regimes and the..."
Debata dotyczy tożsamości dawnych polskich ziem wschodnich, a także współczesnego rozumienia Kresów i Galicji Wschodniej jako przejawów politycznego i wielokulturowego dziedzictwa zarówno polskiego jak i austro-węgierskiego.
Napaść Armii Czerwonej na wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej 17 września 1939 r., która nastąpiła po inwazji III Rzeszy z zachodu 1 września 1939 r., stanowi jedno z kluczowych wydarzeń w XX-wiecznej historii Europy. Data ta oznacza symboliczne zamknięcie kilkuwiekowego doświadczenia polskiej obecności kulturalnej i politycznej na wschodnich ziemiach Europy.
Uczestnicy debaty skupiają się nie tyle na bezpośrednich politycznych i militarnych reperkusjach ataku III Rzeszy i Związku Radzieckiego na II Rzeczpospolitą we wrześniu 1939 r., ile przede wszystkim na jego długofalowych skutkach kulturowych.
▶W jakim stopniu rządy tych dwóch systemów totalitarnych oznaczały koniec wielokulturowości II Rzeczypospolitej, będącej dziedzictwem dawnej (przedrozbiorowej) Rzeczypospolitej, a także wieloetnicznych tradycji i kultur "długiego XIX wieku" z ich uwikłanymi wpływami litewskimi, białoruskimi, polskimi, ukraińskimi i rosyjskimi?
prof. Marek Cichocki - politolog, filozof, znawca stosunków polsko-niemieckich i integracji europejskiej. Profesor w Collegium Civitas. W latach 1998-2015 wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Autor książek i licznych publikacji z zakresu stosunków międzynarodowych, historii myśli politycznej, historii Europy. Redaktor naczelny czasopisma "Nowa Europa. Przegląd Natoliński" oraz współzałożyciel rocznika "Teologia Polityczna". W 2007 r. polski negocjator Traktatu Lizbońskiego o Unii Europejskiej.
Dr Gerhard Gnauck - od 2018 r. Gnauck jest korespondentem politycznym "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w Warszawie na Polskę, Ukrainę, Estonię, Łotwę i Litwę. Jego najnowsza publikacja to "Zrozumieć Polskę. Historia, polityka i społeczeństwo". Wcześniej Gnauck był redaktorem w "Die Welt" w Warszawie, gdzie zajmował się m.in. krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Jako niezależny autor publikował w "Neue Zürcher Zeitung". Za swoje reportaże o Polsce Gnauck otrzymał w 2018 r. nagrodę im. Macieja Płażyńskiego (kategoria: dziennikarz zagraniczny).
prof. Ewa Thompson - profesor badawczy slawistyki i była przewodnicząca Wydziału Germanistyki i Slawistyki na Rice University. Wykładała w Rice, Indiana, Vanderbilt i University of Virginia, a także prowadziła wykłady w Princeton, Witwatersrand (RPA), Toronto (Kanada) i Bremie (Niemcy). Studia licencjackie ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim, a doktorat na Vanderbilt University. Jest autorką pięciu książek (m.in. "Imperial Knowledge: Russian Literature and Colonialism"), około pięćdziesięciu artykułów naukowych oraz setek innych artykułów i recenzji. Jej książki i artykuły zostały przetłumaczone na język polski, ukraiński, białoruski, rosyjski, włoski, chorwacki, czeski, węgierski i chiński.
Hanna Radziejowska (moderator debaty) - szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie, koordynatorka, kuratorka, producentka i scenarzystka projektów kulturalnych i muzealnych. Wraz z Jackiem Fairweatherem była kuratorką wystawy "Der Freiwillige. Witold Pilecki und die Unterwanderung von Auschwitz", która otrzymała nagrodę "Wydarzenie Historyczne Roku 2019" za najlepszą wystawę i znajduje się w Instytucie Pileckiego w Berlinie. W 2019 roku została nagrodzona za wystawę "Houses of Glass" przez Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w kategorii "Najlepsze wydarzenie dotyczące architektury".
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.