Droga do ostatecznego rozwiązania: konferencja w Wannsee – 80 lat później - Instytut Pileckiego
Droga do ostatecznego rozwiązania: konferencja w Wannsee – 80 lat później
Z okazji 80. rocznicy konferencji w Wannsee zapraszamy na wywiad Aliny Nowobilskiej z Instytutu Pileckiego z dr. Nicolasem Terrym - historykiem Holocaustu i wykładowcą na Uniwersytecie w Exeter.
Co wydarzyło się 80 lat temu w Wannsee? Jak to wydarzenie przedstawiała popkultura? Czym jest język Holocaustu? I co wspólnego z tym wszystkim miał Pan Darcy?
Zapraszamy do wysłuchania podcastu „Droga do "ostatecznego rozwiązania": konferencja w Wannsee – 80 lat później”. Z dr. Nicolasem Terrym – historykiem Holocaustu i wykładowcą na Uniwersytecie w Exeter – rozmawiała Alina Nowobilska z Instytutu Pileckiego.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.