Doświadczenie wojny i okupacji w twórczości J. Mackiewicza | dyskusja online - Instytut Pileckiego
Doświadczenie wojny i okupacji w twórczości J. Mackiewicza | dyskusja online
Zapraszamy na dyskusję poświęconą książce Katarzyny Bałżewskiej „Przestrzenie totalitarnego zniewolenia. Doświadczenie wojny i okupacji w twórczości Józefa Mackiewicza”. Jest to druga monografia wydana w ramach projektu „Polski wiek XX. Nowe perspektywy”.
Na czym polega wyjątkowość Mackiewiczowskich opisów wydarzeń okresu II wojny światowej? Dlaczego refleksje autora „Drogi donikąd" pozostają aktualne również dziś, 75 lat po jej zakończeniu? W jaki sposób postanowiła je ująć Katarzyna Bałżewska w swojej najnowszej książce?
Na te i inne pytania odpowiedzą goście:
Autorka książki – doktor nauk humanistycznych z zakresie literaturoznawstwa, wcześniej opublikowała m. in. „Czarodziejska góra w literaturze polskiej. Ślady/interpretacje/nawiązania"
Włodzimierz Bolecki – profesor Instytutu Badań Literackich PAN, teoretyk i historyk literatury polskiej, autor m. in. „Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu (Zarys monograficzny)"
Krzysztof Niewiadomski – historyk, współautor scenariusza wystawy stałej Muzeum Historii Polski.
Wydana przez Instytut Pileckiego ksiażka jest do nabycia w formie papierowej oraz elektronicznej.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.