Doświadczenie wojny i okupacji w twórczości J. Mackiewicza | dyskusja online - Instytut Pileckiego
Doświadczenie wojny i okupacji w twórczości J. Mackiewicza | dyskusja online
Zapraszamy na dyskusję poświęconą książce Katarzyny Bałżewskiej „Przestrzenie totalitarnego zniewolenia. Doświadczenie wojny i okupacji w twórczości Józefa Mackiewicza”. Jest to druga monografia wydana w ramach projektu „Polski wiek XX. Nowe perspektywy”.
Na czym polega wyjątkowość Mackiewiczowskich opisów wydarzeń okresu II wojny światowej? Dlaczego refleksje autora „Drogi donikąd" pozostają aktualne również dziś, 75 lat po jej zakończeniu? W jaki sposób postanowiła je ująć Katarzyna Bałżewska w swojej najnowszej książce?
Na te i inne pytania odpowiedzą goście:
Autorka książki – doktor nauk humanistycznych z zakresie literaturoznawstwa, wcześniej opublikowała m. in. „Czarodziejska góra w literaturze polskiej. Ślady/interpretacje/nawiązania"
Włodzimierz Bolecki – profesor Instytutu Badań Literackich PAN, teoretyk i historyk literatury polskiej, autor m. in. „Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu (Zarys monograficzny)"
Krzysztof Niewiadomski – historyk, współautor scenariusza wystawy stałej Muzeum Historii Polski.
Wydana przez Instytut Pileckiego ksiażka jest do nabycia w formie papierowej oraz elektronicznej.
Zobacz także
- Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
podcast
Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n
- Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
podcast
Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.
- Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
podcast
Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.