Doświadczenie wojny i okupacji w twórczości J. Mackiewicza | dyskusja online - Instytut Pileckiego
Doświadczenie wojny i okupacji w twórczości J. Mackiewicza | dyskusja online
Zapraszamy na dyskusję poświęconą książce Katarzyny Bałżewskiej „Przestrzenie totalitarnego zniewolenia. Doświadczenie wojny i okupacji w twórczości Józefa Mackiewicza”. Jest to druga monografia wydana w ramach projektu „Polski wiek XX. Nowe perspektywy”.
Na czym polega wyjątkowość Mackiewiczowskich opisów wydarzeń okresu II wojny światowej? Dlaczego refleksje autora „Drogi donikąd" pozostają aktualne również dziś, 75 lat po jej zakończeniu? W jaki sposób postanowiła je ująć Katarzyna Bałżewska w swojej najnowszej książce?
Na te i inne pytania odpowiedzą goście:
Autorka książki – doktor nauk humanistycznych z zakresie literaturoznawstwa, wcześniej opublikowała m. in. „Czarodziejska góra w literaturze polskiej. Ślady/interpretacje/nawiązania"
Włodzimierz Bolecki – profesor Instytutu Badań Literackich PAN, teoretyk i historyk literatury polskiej, autor m. in. „Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu (Zarys monograficzny)"
Krzysztof Niewiadomski – historyk, współautor scenariusza wystawy stałej Muzeum Historii Polski.
Wydana przez Instytut Pileckiego ksiażka jest do nabycia w formie papierowej oraz elektronicznej.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.