Długi kulturkampf. Pruskie i niemieckie wojny kulturowe przeciw Polsce 1795-1918 | seminarium - Instytut Pileckiego
Długi kulturkampf. Pruskie i niemieckie wojny kulturowe przeciw Polsce 1795-1918 | seminarium
Zapraszamy na wykład, który wygłosił prof. Grzegorz Kucharczyk z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego oraz Instytutu Historii PAN. W roli koreferenta wystąpi dr Mateusz Werner z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.
Czy dla Prusaków przychodzących na ziemie polskie, anektowane w wyniku rozbiorów Polski, najważniejsze były kwestie strategiczne („zaokrąglanie” pruskiego terytorium), gospodarcze (zagarnięcie Gdańska) i militarne? Jakie miejsce w strategii integracji ziem polskich z resztą państwa Hohenzollernów zajmowała kwestia szeroko rozumianej kultury? Czy nazwę „Kulturkampf” należy tylko i wyłącznie odnosić do bismarckowskiej wojny z Kościołem katolickim w latach 70. XIX wieku? Co łączy Kulturkampf ze strategią „Mitteleuropy”? – te intrygujące kwestie poruszył w swoim wystąpieniu prof. Grzegorz Kucharczyk, autor opublikowanej w 2020 roku nakładem NCK monografii pt.: Długi kulturkampf. Pruskie i niemieckie wojny kulturowe przeciw Polsce 1795-1918.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.