Debata wokół filmu SAMSON Andrzej Wajdy | Obrazy Historii - Instytut Pileckiego
Przypadająca 19 kwietnia rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie, była doskonałą okazją do przypomnienia filmu „Samson” (1961 r.) w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz dobrym punktem wyjścia do dyskusji o temacie żydowskim w całej twórczości reżysera.
W trakcie debaty poruszono m.in. następujące zagadadnienia:
- dlaczego Andrzej Wajda nie lubił "Samsona" oraz z jakiego powodu ten film jest relatywnie mało znany szerokiej publiczności?
- co Wajda miał do powiedzenia o miejscu Żydów w polskiej historii i kulturze?
- skąd brały się nieporozumienia wokół żydowskich bohaterów filmów Wajdy i jego interpretacji żydowskiej historii?
Gośćmi dr Mateusza Wernera z Instytutu Pileckiego byli:
prof. Tadeusz Lubelski, historyk filmu i filmoznawca;
dr Piotr Paziński, pisarz, publicysta, wieloletni redaktor naczelny miesięcznika "Midrasz".
„Obrazy Historii” – cykl pokazów filmowych o tematyce historycznej powraca w zupełnie nowej, wirtualnej odsłonie. W tej edycji skupimy się na filmach znanych oraz ogólnie dostępnych, aby spojrzeć na nie świeżym okiem oraz odkryć nową perspektywę.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.