Day I | "The Future of Central and East European Studies in the Light of Russia’s War of Aggression..." - Instytut Pileckiego
Day I | "The Future of Central and East European Studies in the Light of Russia’s War of Aggression..."
Przyszłość badań nad Europą Środkową i Wschodnią w świetle rosyjskiej agresji na Ukrainę – to temat konferencji, która miała miejsce w Warszawie w dniach 17-19 października. Zapraszamy do obejrzenia relacji z pierwszego dnia konferencji.
Celem kongresu było zebranie w jednym miejscu środowiska międzynarodowych badaczy. Podczas 19 sesji naukowych zaprezentowali oni szeroki wachlarz zagadnień dotyczących historii sytuacji społeczno-politycznej na Wschodzie Europy, a także poddali dyskusji możliwy, przyszły kształt nauki oraz publicznego dyskursu dotyczącego naszej części Europy. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę zmieniły się dotychczasowe, w dominującej części rosyjsko-centryczne wzorce percepcji Europy Środkowo-Wschodniej (w tym Polski) w zachodnim świecie akademickim. Jakie przybierają formy? W którą stronę będą ewoluować? Czy nauka na Zachodzie odejdzie od nich na stałe? O tym dyskutowali nasi zaproszeni goście.
Agresja Rosji na Ukrainę zmieniła obraz Federacji Rosyjskiej, który dominował w polityce i badaniach naukowych. Jednocześnie skierowała naszą uwagę na rolę i znaczenie państw Europy Środkowo-Wschodniej, a także na zmianę ich postrzegania, nie tylko w przestrzeni spraw międzynarodowych, lecz także w dyskursie politycznym i naukowym na Zachodzie. Wojna ma także reperkusje w dziedzinie nauki: doszło do zawieszenia współpracy między zachodnimi instytucjami badawczymi a rosyjskimi ośrodkami akademickimi i radykalnego ograniczenia dostępu do rosyjskich archiwów. Dominujące dotąd interpretacje poddaje się ponownej ocenie, a luki w obecnym podejściu do rozumienia przeszłych i obecnych zjawisk w Rosji zaczynają wychodzić na jaw. Do rangi pilnej konieczności urasta odejście od rosyjskocentrycznego postrzegania Europy Środkowo-Wschodniej na rzecz innych perspektyw, które uwzględniają doświadczenia państw regionu. Potrzebujemy badań nad Europą Środkowo-Wschodnią, w których na pierwszy plan wysunie się historia państw regionu, traktowanych jako byty niezależne od rosyjskiego centrum. Wspomniane wyżej czynniki nie występują jednak powszechnie; różne poglądy na temat Rosji obserwujemy także na tak zwanym Globalnym Południu, a dynamika uruchomiona w lutym 2022 roku jak każda inna podlega czasowym wahaniom. Celem konferencji, która odbyła się w Warszawie w dniach 17-19 października była ocena obecnego stanu rzeczy na polu badań nad Europą Środkowo-Wschodnią i Rosją, podjęcie refleksji nad przeszłością i wypracowanie nowych koncepcji, które pomogą w decentralizacji perspektyw badawczych i szukaniu alternatyw dla wcześniej sformułowanych założeń i modeli wykorzystywanych w badaniach nad tą częścią Europy.
Więcej na: https://instytutpileckiego.pl/pl/badania/fall-conference
Zobacz także
- Biografia Władysława Bieńkowskiego – dr Bartłomiej Kapica o swojej książce #rozmowyoksiazkach odc. 4
podcast
Biografia Władysława Bieńkowskiego – dr Bartłomiej Kapica o swojej książce #rozmowyoksiazkach odc. 4
W czwartym odcinku serii „Rozmowy o książkach” prezentujemy wydaną w 2022 roku książkę „Władysław Bieńkowski. Biografia polityczna”, a gościem Jakuba Moroza jest jej autor, dr Bartłomiej Kapica, historyk pracujący w Instytucie Pileckiego.
- Czy Stalin był ludobójcą? – prof. Bogusław Kopka o książce N. Naimarka #rozmowyoksiazkach odc. 5
podcast
Czy Stalin był ludobójcą? – prof. Bogusław Kopka o książce N. Naimarka #rozmowyoksiazkach odc. 5
Piąty odcinek serii „Rozmowy o książkach” jest poświęcony książce „Ludobójstwa Stalina” autorstwa Normana M. Naimarka, wydanej przez Instytut Pileckiego w 2020 roku w przekładzie Aleksandry Arumińskiej.
- Reglamentacja towarów w PRL #gieldahistorii odc. 24
podcast
Reglamentacja towarów w PRL #gieldahistorii odc. 24
Jak ewoluował system kartkowy i dlaczego komuniści nie mogli się bez niego obejść? Czym były bilety towarowe na cukier i dlaczego Gierek musiał je wprowadzić po wydarzeniach Czerwca 1976 roku?