Dama polskiego wywiadu: Halina Maria Szymańska. Poselstwo RP w Bernie w przestrzeni wywiadu wojskowego i dyplomacji 1939–1945 - Instytut Pileckiego
Dama polskiego wywiadu: Halina Maria Szymańska. Poselstwo RP w Bernie w przestrzeni wywiadu wojskowego i dyplomacji 1939–1945
Seminarium dotyczące działalności Haliny Szymańskiej na tle pracy Poselstwa RP w Bernie. Temat prezentuje prof. Grzegorz Łukomski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Koreferentem jest dr Barbara Świtalska-Starzeńska z OBnT.
Wyjaśniamy strukturę i sposoby działań, często niestandardowych, polskich dyplomatów w Szwajcarii, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Aleksandra Ładosia. Osią wykładu jest praca „Damy polskiego wywiadu” w przestrzeni działań wywiadów polskiego, brytyjskiego, niemieckiego, a także… amerykańskiego.
W jaki sposób Halina Maria Szymańska dostała się do Szwajcarii?
Jakie były jej relacje z Wilhelmem Canarisem, szefem Abwehry?
Przybliżamy efekty kilkuletnich, wojennych zmagań polskich struktur wywiadu i dyplomacji na omawianym obszarze oraz odpowiadamy na pytania związane z kondycją państwa polskiego i polskości w latach 1939–1945.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.