Dama polskiego wywiadu: Halina Maria Szymańska. Poselstwo RP w Bernie w przestrzeni wywiadu wojskowego i dyplomacji 1939–1945 - Instytut Pileckiego
Dama polskiego wywiadu: Halina Maria Szymańska. Poselstwo RP w Bernie w przestrzeni wywiadu wojskowego i dyplomacji 1939–1945
Seminarium dotyczące działalności Haliny Szymańskiej na tle pracy Poselstwa RP w Bernie. Temat prezentuje prof. Grzegorz Łukomski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Koreferentem jest dr Barbara Świtalska-Starzeńska z OBnT.
Wyjaśniamy strukturę i sposoby działań, często niestandardowych, polskich dyplomatów w Szwajcarii, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Aleksandra Ładosia. Osią wykładu jest praca „Damy polskiego wywiadu” w przestrzeni działań wywiadów polskiego, brytyjskiego, niemieckiego, a także… amerykańskiego.
W jaki sposób Halina Maria Szymańska dostała się do Szwajcarii?
Jakie były jej relacje z Wilhelmem Canarisem, szefem Abwehry?
Przybliżamy efekty kilkuletnich, wojennych zmagań polskich struktur wywiadu i dyplomacji na omawianym obszarze oraz odpowiadamy na pytania związane z kondycją państwa polskiego i polskości w latach 1939–1945.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.