Dama polskiego wywiadu: Halina Maria Szymańska. Poselstwo RP w Bernie w przestrzeni wywiadu wojskowego i dyplomacji 1939–1945 - Instytut Pileckiego
Dama polskiego wywiadu: Halina Maria Szymańska. Poselstwo RP w Bernie w przestrzeni wywiadu wojskowego i dyplomacji 1939–1945
Seminarium dotyczące działalności Haliny Szymańskiej na tle pracy Poselstwa RP w Bernie. Temat prezentuje prof. Grzegorz Łukomski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Koreferentem jest dr Barbara Świtalska-Starzeńska z OBnT.
Wyjaśniamy strukturę i sposoby działań, często niestandardowych, polskich dyplomatów w Szwajcarii, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Aleksandra Ładosia. Osią wykładu jest praca „Damy polskiego wywiadu” w przestrzeni działań wywiadów polskiego, brytyjskiego, niemieckiego, a także… amerykańskiego.
W jaki sposób Halina Maria Szymańska dostała się do Szwajcarii?
Jakie były jej relacje z Wilhelmem Canarisem, szefem Abwehry?
Przybliżamy efekty kilkuletnich, wojennych zmagań polskich struktur wywiadu i dyplomacji na omawianym obszarze oraz odpowiadamy na pytania związane z kondycją państwa polskiego i polskości w latach 1939–1945.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.