D-Day na ekranie | rozmowa wokół filmu „Szeregowiec Ryan” - Instytut Pileckiego
29 czerwca 2022 r. odbyło się spotkanie online z cyklu Obrazy Historii. Tematem dyskusji była rocznica lądowania aliantów w Normandii, znanego historykom jako D-Day. Jako tło rozmowy posłużył obraz Stevena Spielberga „Szeregowiec Ryan".
W dniu 6 czerwca 1944 roku (D-Day) rozpoczęła się operacja „Overlord" - największa operacja desantowa w historii. „Szeregowiec Ryan", jeden najważniejszych filmów w dziejach wojennej kinematografii, posłużył w rozważaniach na temat wydarzenia, które stało się początkiem wyzwolenia Europy Zachodniej spod niemieckiej okupacji.
Gospodarzem spotkania online był dr Mateusz Werner, filozof kultury i filmoznawca z Instytutu Pileckiego, a jego gośćmi byli:
Błażej Hrapkowicz – krytyk filmowy, gospodarz programu „Kino Mówi” w Ale kino+, prowadzący audycję „Hrapkowidz” w radiowej Czwórce,
dr Bartłomiej Kapica – z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.
Podczas rozmowy będzie możliwość zadawania pytań.
Serdeczn
Dyskusja odbyła się w ramach cyklu Obrazy Historii.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.