D-Day na ekranie | rozmowa wokół filmu „Szeregowiec Ryan” - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

D-Day na ekranie | rozmowa wokół filmu „Szeregowiec Ryan”

29 czerwca 2022 r. odbyło się spotkanie online z cyklu Obrazy Historii. Tematem dyskusji była rocznica lądowania aliantów w Normandii, znanego historykom jako D-Day. Jako tło rozmowy posłużył obraz Stevena Spielberga „Szeregowiec Ryan".

W dniu 6 czerwca 1944 roku (D-Day) rozpoczęła się operacja „Overlord" - największa operacja desantowa w historii. „Szeregowiec Ryan", jeden najważniejszych filmów w dziejach wojennej kinematografii, posłużył w rozważaniach na temat wydarzenia, które stało się początkiem wyzwolenia Europy Zachodniej spod niemieckiej okupacji.

Gospodarzem spotkania online był dr Mateusz Werner, filozof kultury i filmoznawca z Instytutu Pileckiego, a jego gośćmi byli:

Błażej Hrapkowicz – krytyk filmowy, gospodarz programu „Kino Mówi” w Ale kino+, prowadzący audycję „Hrapkowidz” w radiowej Czwórce,

dr Bartłomiej Kapica – z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.

Podczas rozmowy będzie możliwość zadawania pytań.

Serdeczn


Dyskusja odbyła się w ramach cyklu Obrazy Historii.

Zobacz także

  • Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    podcast

    Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n

  • Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    podcast

    Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.

  • Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    podcast

    Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.