Czytając obrazy historyczne | Twierdza Archiwum - Instytut Pileckiego
Czego możemy się dowiedzieć z wcześniej nieznanych zdjęć? Jakie luki one uzupełniają? Gdzie poza archiwami można znaleźć nowe materiały do badań historycznych? Zapraszamy do zobaczenia webinarium, które dotyczy powyższych zagadnień.
Podczas wystąpienia Svea Hammerle skupił się na pracy ze zdjęciami historycznymi oraz metodach ich analizy. Rafał Ruciński, analizując album fotograficzny urodzonego przed wojną pod Poznaniem Hege Buttenhoffa, opowiedział o życiu mniejszości niemieckiej w przedwojennej Polsce i o tym, jak wyglądała młodość w narodowo-socjalistycznych Niemczech. Album wraz z innymi dokumentami Hege Buttenhoffa został udostępniony Instytutowi przez rodzinę.
Prelegenci:
Svea Hammerle zajmuje się analizą materiałów fotograficznych, dokumentujących niemiecką agresję na Polskę we wrześniu-październiku 1939 r. Opracowała album oficera Wehrmachtu Kurta Seeligera, który przekazała Domu konferencji w Wannsee i na jego podstawie przygotowała wystawę online. Kolejnym jej projektem była publiczna zbiórka albumów i innych świadectw niemieckiej napaści na Polskę w 1939 r. oraz przygotowanie wystawy „Stumme Zeugnisse 1939: der deutsche Überfall an Polen in Bildern und Dokumenten“.
Rafał Ruciński jest historykiem, absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizującym się w w historii wojskowości i odtwarzaniu biografii. Obecnie badacz archiwalny i pracownik działu edukacji Instytutu Pileckiego w Berlinie.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.