Czytając obrazy historyczne | Twierdza Archiwum - Instytut Pileckiego
Czego możemy się dowiedzieć z wcześniej nieznanych zdjęć? Jakie luki one uzupełniają? Gdzie poza archiwami można znaleźć nowe materiały do badań historycznych? Zapraszamy do zobaczenia webinarium, które dotyczy powyższych zagadnień.
Podczas wystąpienia Svea Hammerle skupił się na pracy ze zdjęciami historycznymi oraz metodach ich analizy. Rafał Ruciński, analizując album fotograficzny urodzonego przed wojną pod Poznaniem Hege Buttenhoffa, opowiedział o życiu mniejszości niemieckiej w przedwojennej Polsce i o tym, jak wyglądała młodość w narodowo-socjalistycznych Niemczech. Album wraz z innymi dokumentami Hege Buttenhoffa został udostępniony Instytutowi przez rodzinę.
Prelegenci:
Svea Hammerle zajmuje się analizą materiałów fotograficznych, dokumentujących niemiecką agresję na Polskę we wrześniu-październiku 1939 r. Opracowała album oficera Wehrmachtu Kurta Seeligera, który przekazała Domu konferencji w Wannsee i na jego podstawie przygotowała wystawę online. Kolejnym jej projektem była publiczna zbiórka albumów i innych świadectw niemieckiej napaści na Polskę w 1939 r. oraz przygotowanie wystawy „Stumme Zeugnisse 1939: der deutsche Überfall an Polen in Bildern und Dokumenten“.
Rafał Ruciński jest historykiem, absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizującym się w w historii wojskowości i odtwarzaniu biografii. Obecnie badacz archiwalny i pracownik działu edukacji Instytutu Pileckiego w Berlinie.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.