Czy ropa decydowała o wynikach wojen? #gieldahistorii odc. 27 - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

Czy ropa decydowała o wynikach wojen? #gieldahistorii odc. 27

Paliwo wojny – historia konfliktów napędzanych ropą i gazem! Obejrzyj film, aby dowiedzieć się, jak surowce energetyczne kształtowały przebieg największych konfliktów zbrojnych XX i XXI wieku!

Czy wiedziałeś, że to ropa naftowa i jej pochodne odegrały kluczową rolę podczas I wojny światowej? Albo że niemiecka ofensywa w Stalingradzie była desperacką próbą przejęcia pól naftowych w rejonie Baku?

W tym fascynującym odcinku dr Andrzej Krajewski opowiada, jak czarne złoto od ponad wieku decyduje o losach świata – od brytyjskich pancerników, przez hitlerowskie marzenia o paliwie syntetycznym, aż po współczesny konflikt Putina z Europą i amerykańską rewolucję łupkową. Dowiedz się, dlaczego surowce energetyczne odegrały kluczową rolę w przebiegu wojen światowych, zimnej wojny, a nawet wojny Rosji z Zachodem. To historia wojen, które rozgrywały się nie tylko na frontach, ale także w... rafineriach!

Nasz gość:
Dr Andrzej Krajewski – historyk, publicysta, autor książek o geopolityce i historii gospodarczej. Specjalizuje się w badaniu wpływu surowców energetycznych, takich jak ropa i gaz, na przebieg konfliktów zbrojnych. Jest autorem uznanej książki „Krew cywilizacji. Biografia ropy naftowej”. Jego prace można znaleźć na łamach magazynów takich jak „Focus Historia” czy „Dziennik Gazeta Prawna”. W swoich wykładach i publikacjach łączy analizy historyczne z aktualnymi wydarzeniami geopolitycznymi.

Zobacz także

  • Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    podcast

    Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n

  • Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    podcast

    Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.

  • Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    podcast

    Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.