Czy Polska leży w Mitteleuropie? | Spotkanie wokół książki Friedricha Naumanna - Instytut Pileckiego
Czy Polska leży w Mitteleuropie? | Spotkanie wokół książki Friedricha Naumanna
Zapraszamy do obejrzenia spotkania z cyklu „Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku”, w którym dr Mateusz Werner gościł prof. Grzegorza Kucharczyka oraz dr. Jakuba Gortata.
Tematem ich rozmowy były geopolityczne koncepcje przedstawione w książce Friedricha Naumanna „Mitteleuropa – nowy porządek w sercu Europy”. Dyskusję poprzedził pokaz filmu "Wizja lokalna 1901" Filipa Bajona.
prof. Grzegorz Kucharczyk – historyk specjalizujący się w historii myśli politycznej XIX i XX wieku oraz historii Niemiec.
dr. Jakub Gortat – politolog, niemcoznawca, adiunkt w Zakładzie Niemcoznawstwa Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Stypendysta OeAD (Richard-Plaschka-Stipendium). Specjalizuje się w niemieckich i austriackich kulturach pamięci, szczególnie w pamięci o narodowym socjalizmie w obu tych krajach. Obecnie realizuje projekt poświęcony rozliczeniom z nazizmem w austriackich filmach telewizyjnych, finansowany z programu „Sonata” Narodowego Centrum Nauki. Autor monografii „Niemiecka polityka wobec ofiar wojny powietrznej” (2015) oraz licznych publikacji na temat niemieckich i austriackich filmów historycznych w czasopismach naukowych i tomach zbiorowych.
O cyklu Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku
Rozmowy prowadzone w ramach cyklu są przez intelektualistów współpracujących z organizatorami wydarzenia: Instytutem Pileckiego i FINA. Celem spotkań jest przemyślenie społecznych, kulturowych i politycznych konsekwencji niepełnego rozrachunku z dwoma totalitarnymi systemami XX wieku: komunizmu i nazizmu. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, w czasie trwającej wojny na Ukrainie.
Zobacz także
- Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
podcast
Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
W tym odcinku Giełdy Historii rozmawiamy z dr. hab. Damianem Markowskim o brutalnym i systematycznym procesie sowietyzacji wschodnich ziem II Rzeczypospolitej po 1944 roku.
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.
- Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
debata
Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
Zapraszamy do obejrzenia spotkania poświęconego Kazimierzowi „Dziadkowi” Lisieckiemu – legendarnej postaci, która odmieniła życie wielu młodych ludzi.