Czas wojny, czas pokoju. Polska między Niemcami a Rosją | debata online - Instytut Pileckiego
Czas wojny, czas pokoju. Polska między Niemcami a Rosją | debata online
Debata online z 14 marca 2022 r., w czasie której grono ekspertów podejmuje rozmowę m.in. o sytuacji Polski w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
▪ Czy wojna na Ukrainie jest "wojną Putina", czy "wojną Rosji"?
▪ Czy historia fatalnego zauroczenia Niemiec Rosją to już czas przeszły?
▪ Jakie są wyzwania i szanse stojące przed polską polityką po 24 lutego 2022?
Uczestnicy debaty:
▪ prof. Hieronim Grala (Uniwersytet Warszawski),
▪ prof. Stanisław Żerko (Instytut Zachodni),
▪ dr Krzysztof Rak (Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej),
▪ prof. Grzegorz Kucharczyk (Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego).
prof. Hieronim Grala – absolwent Wydziału Historycznego UW (1980). W latach 1980-2013 pracownik Instytutu Historycznego UW. W 1990 roku obronił rozprawę doktorską „Iwan Michajłow Wiskowatyj. Studium kariery politycznej w XVI-wiecznej Rosji". W latach 1991-1993 sekretarz naukowy IH UW. W latach 2000-2009 praca w przedstawicielstwach dyplomatycznych RP w Federacji Rosyjskiej (dyrektor Instytutów Polskich w Sankt Petersburgu i Moskwie oraz I radcy Ambasady RP). Od 2013 pracownik Wydziału „Artes Liberales” UW na stanowisku starszego wykładowcy. Kierownik Komisji „Polono-Russica”.
dr Krzysztof Rak – historyk dyplomacji, historyk filozofii, tłumacz, publicysta, ekspert w dziedzinie stosunków międzynarodowych. Doktor nauk historycznych (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Dyrektor zarządzający Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Od drugiej połowy lat 90. prowadzi działalność publicystyczną. Publikował m.in. w „Życiu”, „Wprost”, Rzeczpospolitej”, „W sieci”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Die Welt” oraz w „Handelsblatt”.
prof. Stanisław Żerko – historyk, kierownik zespołu Historia i polityka w pionie badawczo-analitycznym Instytutu Zachodniego. Specjalizuje się w polityce zagranicznej Niemiec, polskiej polityce zagranicznej oraz historii stosunków międzynarodowych.
Debatę poprowadził prof. Grzegorz Kucharczyk, kierownik Sekcji Historii Europy Środkowej w Ośrodku Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego, pracownik Instytutu Historii PAN oraz Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.
Zobacz także
- Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
podcast
Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n
- Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
podcast
Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.
- Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
podcast
Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.