Chiński wariant nad Wisłą. Czy premier Mieczysław Rakowski chciał pójść drogą Deng Xiaopinga? - Instytut Pileckiego
Chiński wariant nad Wisłą. Czy premier Mieczysław Rakowski chciał pójść drogą Deng Xiaopinga?
Zapraszamy na dyskusję online pt. „Chiński wariant nad Wisłą. Czy premier Mieczysław Rakowski chciał pójść drogą Deng Xiaopinga?”, która odbyła się w ramach cyklu „Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce”.
Spotkanie poprowadził prof. Andrzej Zawistowski (prof. SGH, OBnT Instytutu Pileckiego).
Gospodarka Polski w latach 80. znajdowała się w stanie ostrego kryzysu, co przyczyniło się do licznych strajków, które zakończyły się podpisaniem porozumień społecznych. Zaakceptowano postulaty protestujących, m.in. zgodę na tworzenie się wolnych związków zawodowych. Przeznaczono większą pulę środków na produkcję żywności, rozbudowywano system kartkowy – reglamentacja towarów obejmowała kolejne produkty spożywcze i przemysłowe, ale wkrótce okazało się, że nie poprawiła ona sytuacji na rynku i do końca dekady puste sklepy stanowiły charakterystyczny krajobraz Polski Ludowej. Dla Mieczysława Rakowskiego, który jesienią 1988 roku został powołany na Prezesa Rady Ministrów, jednym z najważniejszych celów była poprawa zaopatrzenia ludności w artykuły spożywcze.
Czy istniał Plan Rakowskiego?
Na ile realne jesienią 1988 r. było zerwanie rozmów z opozycją i przebudowa gospodarki pod ścisłym nadzorem PZPR?
Czy można postawić tezę, że komunizm w Polsce skończył się 1 stycznia 1989 r.?
O tym rozmawiali goście ostatniego spotkania z cyklu „Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce”:
dr Michał Przeperski – autor książki „Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna”,
prof. dr hab. Janusz Kaliński – historyk, autor m.in. książki „Transformacja gospodarki polskiej w latach 1989-2004”.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.