Białorusini i Polacy - ofiary komunizmu. Zbrodnie w Związku Sowieckim | Panel I - Instytut Pileckiego
Białorusini i Polacy - ofiary komunizmu. Zbrodnie w Związku Sowieckim | Panel I
Celem konferencji „Zbrodnia w Kuropatach 1937–1941: prawda i wolność” było przybliżenie historii zbrodni, które niestety nadal pozostają poza głównym nurtem świadomości historycznej Polaków, a na Białorusi są bliżej znane jedynie w kręgach opozycyjnych.
Moderator
• Olga Lebedewa, Instytut Pileckiego
Prelegenci
• Aleksander Smalianczuk, Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, Represje polityczne w Białoruskiej SRS w latach 1920–1940: problematyka badawcza.
• Nina Stużyńska, historyczka i działaczka społeczna, Trójkąt represji w Mińsku: więzienie, obóz koncentracyjny, CzK-GPU. Lata 20. XX wieku
• Ihar Mielnikau, historyk, laureat Nagrody im. Lwa Sapiehy w 2020 roku, Stalinowskie represje na granicy polsko-sowieckiej w latach 30. XX wieku
• Maciej Wyrwa, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Kuropaty a nieodnalezione ofiary zbrodni katyńskiej.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.