„Bez końca” Krzysztofa Kieślowskiego | OBRAZY HISTORII - Instytut Pileckiego
Ostatnie w 2020 roku spotkanie z cyklu Obrazy Historii poświęcono kinu stanu wojennego, zaś impulsem do dyskusji był film „Bez końca” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.
➡️ Czy istnieje coś takiego jak „kino stanu wojennego”?
➡️ Jaki obraz stanu wojennego wyłania się z polskiego kina?
➡️ „Bez końca” Krzysztofa Kieślowskiego jako zapis sytuacji mentalnej inteligencji polskiej w latach 80.
➡️ Kino polskie lat 80. jako źródło wiedzy historycznej.
Te i inne zagadnienia poruszył dr Mateusz Werner, filozof kultury i filmoznawca z Instytutu Pileckiego, oraz jego goście:
✅ prof. Krzysztof Kornacki – filmoznawca specjalizujący się w historii kina polskiego, z Uniwersytetu Gdańskiego
✅ dr Grzegorz Majchrzak – historyk z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, zajmujący się badaniem dziejów aparatu represji, opozycji demokratycznej w PRL, funkcjonowaniem mediów przed 1989 r., sportem w PRL oraz stanem wojennym.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.