Badając Polską pamięć zbiorową z Anglii. Przełamywanie stereotypów, nowe perspektywy i Wikipedia - Instytut Pileckiego
Badając Polską pamięć zbiorową z Anglii. Przełamywanie stereotypów, nowe perspektywy i Wikipedia
Zachęcamy do zobaczenia wykładu, który poprowadził dr Jan Gryta. Prowadzący jest historykiem Europy Środkowej i badaczem Polskiej pamięci i dziedzictwa narodowego. Obronił doktorat w Manchesterze, pracuje na Wydziale Historycznym Uniwersytetu w Bristolu.
Dr Jan Gryta specjalizuje się szczególnie w pamięci Holocaustu i historii żydowskich zabytków. Analizuje nie tylko sposoby upamiętniania (i zapominania) Zagłady, ale także wpływ procesów pamięciowych na społeczeństwo Polskie. Jego pierwsza książka odsłaniała kulisy organizacji wystaw o Holokauście w Krakowie między 1980 a 2013 rokiem (jednym z głównych celów tego projektu było ukazanie ciągłości w pracy nad pamięcią między latami 80. a 90). Nowy projekt dr. Gryty koncentruje się na latach 60. i kampanii upamiętniania II wojny światowej, zorganizowanej przez komunistyczne władze. Projekt będzie także analizował sposoby, w jakie lokalni i międzynarodowi aktywiści konkurowali bądź współpracowali z ośrodkami władzy centralnej.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.