Badając Polską pamięć zbiorową z Anglii. Przełamywanie stereotypów, nowe perspektywy i Wikipedia - Instytut Pileckiego
Badając Polską pamięć zbiorową z Anglii. Przełamywanie stereotypów, nowe perspektywy i Wikipedia
Zachęcamy do zobaczenia wykładu, który poprowadził dr Jan Gryta. Prowadzący jest historykiem Europy Środkowej i badaczem Polskiej pamięci i dziedzictwa narodowego. Obronił doktorat w Manchesterze, pracuje na Wydziale Historycznym Uniwersytetu w Bristolu.
Dr Jan Gryta specjalizuje się szczególnie w pamięci Holocaustu i historii żydowskich zabytków. Analizuje nie tylko sposoby upamiętniania (i zapominania) Zagłady, ale także wpływ procesów pamięciowych na społeczeństwo Polskie. Jego pierwsza książka odsłaniała kulisy organizacji wystaw o Holokauście w Krakowie między 1980 a 2013 rokiem (jednym z głównych celów tego projektu było ukazanie ciągłości w pracy nad pamięcią między latami 80. a 90). Nowy projekt dr. Gryty koncentruje się na latach 60. i kampanii upamiętniania II wojny światowej, zorganizowanej przez komunistyczne władze. Projekt będzie także analizował sposoby, w jakie lokalni i międzynarodowi aktywiści konkurowali bądź współpracowali z ośrodkami władzy centralnej.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.