Badając Polską pamięć zbiorową z Anglii. Przełamywanie stereotypów, nowe perspektywy i Wikipedia - Instytut Pileckiego
Badając Polską pamięć zbiorową z Anglii. Przełamywanie stereotypów, nowe perspektywy i Wikipedia
Zachęcamy do zobaczenia wykładu, który poprowadził dr Jan Gryta. Prowadzący jest historykiem Europy Środkowej i badaczem Polskiej pamięci i dziedzictwa narodowego. Obronił doktorat w Manchesterze, pracuje na Wydziale Historycznym Uniwersytetu w Bristolu.
Dr Jan Gryta specjalizuje się szczególnie w pamięci Holocaustu i historii żydowskich zabytków. Analizuje nie tylko sposoby upamiętniania (i zapominania) Zagłady, ale także wpływ procesów pamięciowych na społeczeństwo Polskie. Jego pierwsza książka odsłaniała kulisy organizacji wystaw o Holokauście w Krakowie między 1980 a 2013 rokiem (jednym z głównych celów tego projektu było ukazanie ciągłości w pracy nad pamięcią między latami 80. a 90). Nowy projekt dr. Gryty koncentruje się na latach 60. i kampanii upamiętniania II wojny światowej, zorganizowanej przez komunistyczne władze. Projekt będzie także analizował sposoby, w jakie lokalni i międzynarodowi aktywiści konkurowali bądź współpracowali z ośrodkami władzy centralnej.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.