Archiwum w kulturze. Jak z dokumentów rodzą się opowieści? | Archiwum: Aktywacja! - Instytut Pileckiego
Archiwum w kulturze. Jak z dokumentów rodzą się opowieści? | Archiwum: Aktywacja!
W ramach projektu Świadkowie Epoki prowadzimy własne archiwum historii mówionej. W ten sposób powstaje unikalny materiał źródłowy, który obrazuje zmagania z okupantem i władzą totalitarną z perspektywy historii jednostki.
Odwiedzamy z kamerą osoby – których los splótł się z tragicznymi wydarzeniami czasów II wojny światowej, a później zmienił się w zmagania z komunistyczną władzą okresu PRL – aby opowiedziały nam o swoich przeżyciach i doświadczeniach. Stykamy się z relacją bezpośredniego uczestnika wydarzeń, częstokroć naznaczoną traumą nabytą po doświadczeniu wydarzeń okresu okupacji. W ten sposób powstają unikalne materiały, możliwe do wykorzystania w wielu dziedzinach i badaniach.
Naszą ambicją jest stworzenie największego archiwum historii mówionej w Polsce, ponadto zależy nam, aby Świadkowie Epoki stali się także poręczną bazą źródłową dla ludzi spoza Polski, przede wszystkim dla historyków, ale też filmowców, socjologów, psychologów, dziennikarzy i wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o polskiej historii XX wieku.
Archiwum w kulturze. Jak z dokumentów rodzą się opowieści?
- Moderacja:
Barbara Schabowska, Instytut Adama Mickiewicza
- Dyskutują:
Grzegorz Czerniak, Instytut Pileckiego;
Filip Gańczak, Instytut Pamięci Narodowej;
Krzysztof Noworyta, animator kultury;
Kai Pfeiffer, artysta wizualny;
Hanna Radziejowska, Pilecki-Institut Berlin.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.