Archiwum w kulturze. Jak z dokumentów rodzą się opowieści? | Archiwum: Aktywacja! - Instytut Pileckiego
Archiwum w kulturze. Jak z dokumentów rodzą się opowieści? | Archiwum: Aktywacja!
W ramach projektu Świadkowie Epoki prowadzimy własne archiwum historii mówionej. W ten sposób powstaje unikalny materiał źródłowy, który obrazuje zmagania z okupantem i władzą totalitarną z perspektywy historii jednostki.
Odwiedzamy z kamerą osoby – których los splótł się z tragicznymi wydarzeniami czasów II wojny światowej, a później zmienił się w zmagania z komunistyczną władzą okresu PRL – aby opowiedziały nam o swoich przeżyciach i doświadczeniach. Stykamy się z relacją bezpośredniego uczestnika wydarzeń, częstokroć naznaczoną traumą nabytą po doświadczeniu wydarzeń okresu okupacji. W ten sposób powstają unikalne materiały, możliwe do wykorzystania w wielu dziedzinach i badaniach.
Naszą ambicją jest stworzenie największego archiwum historii mówionej w Polsce, ponadto zależy nam, aby Świadkowie Epoki stali się także poręczną bazą źródłową dla ludzi spoza Polski, przede wszystkim dla historyków, ale też filmowców, socjologów, psychologów, dziennikarzy i wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o polskiej historii XX wieku.
Archiwum w kulturze. Jak z dokumentów rodzą się opowieści?
- Moderacja:
Barbara Schabowska, Instytut Adama Mickiewicza
- Dyskutują:
Grzegorz Czerniak, Instytut Pileckiego;
Filip Gańczak, Instytut Pamięci Narodowej;
Krzysztof Noworyta, animator kultury;
Kai Pfeiffer, artysta wizualny;
Hanna Radziejowska, Pilecki-Institut Berlin.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.