Aprowizacja jako narzędzie polityki totalitarnego państwa – przykład Polski 1945-1953 | seminarium - Instytut Pileckiego
Aprowizacja jako narzędzie polityki totalitarnego państwa – przykład Polski 1945-1953 | seminarium
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania seminarium naukowego online, którego gościem był dr hab. Andrzej Zawistowski (prof. SGH, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego).
Jednym z najważniejszych elementów gospodarki wojennej jest planowa aprowizacja. Z jednej strony służy ona zapewnieniu regularnych dostaw dla wojska, z drugiej – jest narzędziem służącym zapewnieniu społecznego porządku. Dzięki takiej polityce możliwe jest dostarczenie wyżywienia na minimalnym poziomie i zapobieżenie społecznym niepokojom. Jednak daje ona także możliwość pozyskania przychylności określonych grup zawodowych lub społecznych. Tego typu narzędzia wykorzystywane były przez państwa totalitarne poza okresem wojennym do budowania aparatu władzy. Doskonale widać to na przykładzie Polski lat 40. i 50.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.