Anioł ze Stambułu - Instytut Pileckiego
Debata z udziałem Anny Whitty, wnuczki Konsula Generalnego RP w Stambule, Wojciecha Rychlewicza, który wystawiał dokumenty umożliwiające blisko 500. polskim Żydom ucieczkę na Bliski Wschód poprzez Turcję, która podczas II wojny światowej była neutralna.
Zapraszamy do obejrzenia debaty z udziałem
Anny Whitty, wnuczki Wojciecha Rychlewicza, która dopiero teraz poznała niezwykłą historię swojego dziadka,
Moniki Maniewskiej, która jako kierowniczka jednego z zespołów archiwum Instytutu Pileckiego w Warszawie prowadzi badania naukowe nad akcjami ratunkowymi polskiej dyplomacji podczas II wojny światowej,
Eldada Becka, dziennikarza izraelskiego dziennika Israel Hayom i autora niedawno opublikowanego artykułu "Anioł ze Stambułu", a wcześniej - "Listy Ładosia”.
Dyskusję prowadzi Hanna Radziejowska, szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie. Skupiamy się na przebiegu akcji ratunkowej Rychlewicza. Jednocześnie nie można pominąć skomplikowanego procesu badawczego, który doprowadził do powstania tekstu „Anioł ze Stambułu”.
Geneza powstania artykułu ma własna, mocną historie. Przez lata dr Robert Meth, żydowski działacz i organizator społeczny z Los Angeles, nie potrafił przestać pytać komu jego matka, dziadek zawdzięczają swoje życie. Tajemnica została wyjaśniona dopiero niedawno - po wielu latach jego poszukiwań.
Dyskusja o roli polskich dyplomatów w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej nabrała tempa kilka lat temu, gdy po raz pierwszy nagłośniona została sprawa Aleksandra Ładosia, polskiego ambasadora w Szwajcarii i jego dyplomatów, którzy we współpracy z organizacjami żydowskimi podrabiali paszporty krajów Ameryki Południowej. W ten sposób dali oni szansę na przeżycie kilku tysiącom europejskich Żydów - niemieckim, holenderskim i czeskim. Kwestia roli polskiego państwa podziemnego i polskiego rządu na uchodźstwie poprzez działalność swoich placówek dyplomatycznych wymaga jeszcze wielu badań. Nie ma jednak wątpliwości, że historia Rychlewicza, "tureckiego Ładosia", jest kolejnym odkryciem, które ujawnia polityczną odpowiedzialność państwa polskiego w walce o uratowanie jak największej liczby polskich i europejskich Żydów.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.