Anioł ze Stambułu - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

Anioł ze Stambułu

Debata z udziałem Anny Whitty, wnuczki Konsula Generalnego RP w Stambule, Wojciecha Rychlewicza, który wystawiał dokumenty umożliwiające blisko 500. polskim Żydom ucieczkę na Bliski Wschód poprzez Turcję, która podczas II wojny światowej była neutralna.

Zapraszamy do obejrzenia debaty z udziałem

Anny Whitty, wnuczki Wojciecha Rychlewicza, która dopiero teraz poznała niezwykłą historię swojego dziadka,

Moniki Maniewskiej, która jako kierowniczka jednego z zespołów archiwum Instytutu Pileckiego w Warszawie prowadzi badania naukowe nad akcjami ratunkowymi polskiej dyplomacji podczas II wojny światowej,

Eldada Becka, dziennikarza izraelskiego dziennika Israel Hayom i autora niedawno opublikowanego artykułu "Anioł ze Stambułu", a wcześniej - "Listy Ładosia”.

Dyskusję prowadzi Hanna Radziejowska, szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie. Skupiamy się na przebiegu akcji ratunkowej Rychlewicza. Jednocześnie nie można pominąć skomplikowanego procesu badawczego, który doprowadził do powstania tekstu „Anioł ze Stambułu”.

Geneza powstania artykułu ma własna, mocną historie. Przez lata dr Robert Meth, żydowski działacz i organizator społeczny z Los Angeles, nie potrafił przestać pytać komu jego matka, dziadek zawdzięczają swoje życie. Tajemnica została wyjaśniona dopiero niedawno - po wielu latach jego poszukiwań.

Dyskusja o roli polskich dyplomatów w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej nabrała tempa kilka lat temu, gdy po raz pierwszy nagłośniona została sprawa Aleksandra Ładosia, polskiego ambasadora w Szwajcarii i jego dyplomatów, którzy we współpracy z organizacjami żydowskimi podrabiali paszporty krajów Ameryki Południowej. W ten sposób dali oni szansę na przeżycie kilku tysiącom europejskich Żydów - niemieckim, holenderskim i czeskim. Kwestia roli polskiego państwa podziemnego i polskiego rządu na uchodźstwie poprzez działalność swoich placówek dyplomatycznych wymaga jeszcze wielu badań. Nie ma jednak wątpliwości, że historia Rychlewicza, "tureckiego Ładosia", jest kolejnym odkryciem, które ujawnia polityczną odpowiedzialność państwa polskiego w walce o uratowanie jak największej liczby polskich i europejskich Żydów.

Zobacz także

  • Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    podcast

    Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n

  • Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    podcast

    Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.

  • Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    podcast

    Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.