An interview with Carmela S. Fonbuena | Witold Pilecki International Book Award - Instytut Pileckiego
An interview with Carmela S. Fonbuena | Witold Pilecki International Book Award
Rozpoczynamy cykl rozmów z autorami nominowanymi do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Poznajcie Carmelę S. Fonbuenę, autorkę książki „Marawi Siege. Stories from the Front Lines”.
Książka „Marawi Siege. Stories from the Front Lines” została nominowana do Nagrody w III kategorii dla współczesnych korespondentów wojennych.
23 maja 2017 roku próba aresztowania przez filipińskie wojsko i policję jednego z przywódców lokalnej siatki terrorystycznej utożsamiającej się z Państwem Islamskim rozpoczęła trwające 153 dni starcia w mieście Marawi. Obecna na pierwszej linii walk reporterka Carmela Fonbuena opisała w książce specyfikę wojny prowadzonej w gęsto zabudowanym mieście, w której śmierć niosą kule snajperów i wszechobecne miny-pułapki. Książka „Marawi Siege. Stories from the Front Lines” wprowadza również w szeroki kontekst bitwy o miasto, czyli konflikt rozdzierający filipiński region Mindanao. Autorka oddaje głos zarówno osobom uczestniczącym w walkach, jak i cierpiącym z ich powodu cywilom.
Carmela S. Fonbuena jest dziennikarką specjalizującą się w tematyce bezpieczeństwa i życia politycznego Filipin, dyrektorką Philippine Center for Investigative Journalism. W przeszłości było korespondentką portalu Rappler, obecnie współpracuje z „The Guardian”.
Zobacz także
- "Tymczasowy przyjaciel". Józef Lipski – ambasador polski w III Rzeszy
debata
"Tymczasowy przyjaciel". Józef Lipski – ambasador polski w III Rzeszy
Zapraszamy do obejrzenia spotkania autorskiego z prof. Markiem Kornatem, autorem biografii pt. "Tymczasowy przyjaciel". Józef Lipski – ambasador polski w III Rzeszy (1933–1939).
- Rozmowa z Elżbietą Ficowską, ocalałą z Zagłady dzięki Irenie Sendlerowej
debata
Rozmowa z Elżbietą Ficowską, ocalałą z Zagłady dzięki Irenie Sendlerowej
27 stycznia 2025 r. obchodziliśmy 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
- Ostatnia sobota w ojczyźnie - debata o deportacjach Polaków do ZSRS
debata
Ostatnia sobota w ojczyźnie - debata o deportacjach Polaków do ZSRS
Zapraszamy do obejrzenia debaty pt. „Ostatnia sobota w ojczyźnie”, którą Instytut Pileckiego zorganizował z okazji 85. rocznicy pierwszej deportacji Polaków z okupowanych Kresów Wschodnich II RP do ZSRS.