An interview with Carmela S. Fonbuena | Witold Pilecki International Book Award - Instytut Pileckiego
An interview with Carmela S. Fonbuena | Witold Pilecki International Book Award
Rozpoczynamy cykl rozmów z autorami nominowanymi do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Poznajcie Carmelę S. Fonbuenę, autorkę książki „Marawi Siege. Stories from the Front Lines”.
Książka „Marawi Siege. Stories from the Front Lines” została nominowana do Nagrody w III kategorii dla współczesnych korespondentów wojennych.
23 maja 2017 roku próba aresztowania przez filipińskie wojsko i policję jednego z przywódców lokalnej siatki terrorystycznej utożsamiającej się z Państwem Islamskim rozpoczęła trwające 153 dni starcia w mieście Marawi. Obecna na pierwszej linii walk reporterka Carmela Fonbuena opisała w książce specyfikę wojny prowadzonej w gęsto zabudowanym mieście, w której śmierć niosą kule snajperów i wszechobecne miny-pułapki. Książka „Marawi Siege. Stories from the Front Lines” wprowadza również w szeroki kontekst bitwy o miasto, czyli konflikt rozdzierający filipiński region Mindanao. Autorka oddaje głos zarówno osobom uczestniczącym w walkach, jak i cierpiącym z ich powodu cywilom.
Carmela S. Fonbuena jest dziennikarką specjalizującą się w tematyce bezpieczeństwa i życia politycznego Filipin, dyrektorką Philippine Center for Investigative Journalism. W przeszłości było korespondentką portalu Rappler, obecnie współpracuje z „The Guardian”.
Zobacz także
- Biografia Władysława Bieńkowskiego – dr Bartłomiej Kapica o swojej książce #rozmowyoksiazkach odc. 4
podcast
Biografia Władysława Bieńkowskiego – dr Bartłomiej Kapica o swojej książce #rozmowyoksiazkach odc. 4
W czwartym odcinku serii „Rozmowy o książkach” prezentujemy wydaną w 2022 roku książkę „Władysław Bieńkowski. Biografia polityczna”, a gościem Jakuba Moroza jest jej autor, dr Bartłomiej Kapica, historyk pracujący w Instytucie Pileckiego.
- Czy Stalin był ludobójcą? – prof. Bogusław Kopka o książce N. Naimarka #rozmowyoksiazkach odc. 5
podcast
Czy Stalin był ludobójcą? – prof. Bogusław Kopka o książce N. Naimarka #rozmowyoksiazkach odc. 5
Piąty odcinek serii „Rozmowy o książkach” jest poświęcony książce „Ludobójstwa Stalina” autorstwa Normana M. Naimarka, wydanej przez Instytut Pileckiego w 2020 roku w przekładzie Aleksandry Arumińskiej.
- Reglamentacja towarów w PRL #gieldahistorii odc. 24
podcast
Reglamentacja towarów w PRL #gieldahistorii odc. 24
Jak ewoluował system kartkowy i dlaczego komuniści nie mogli się bez niego obejść? Czym były bilety towarowe na cukier i dlaczego Gierek musiał je wprowadzić po wydarzeniach Czerwca 1976 roku?