Aleksander Ładoś - ratując Żydów przed Zagładą, fałszował paszporty krajów latynoamerykańskich - Instytut Pileckiego
Aleksander Ładoś - ratując Żydów przed Zagładą, fałszował paszporty krajów latynoamerykańskich
Palił jak smok, nie tylko podczas gry w brydża. Był wysokim i postawnym mężczyzną o przenikliwym, choć nieco melancholijnym spojrzeniu. Towarzyski, przewidujący, rozmowny: taki obraz Aleksandra Ładosia wyłania się z relacji jego współpracowników.
Z okazji 130 rocznicy urodzin lidera grupy, która – próbując ratować Żydów przed Zagładą – fałszowała paszporty krajów latynoamerykańskich, zapraszamy na reportaż. W podróż śladami polskiego dyplomaty wyruszamy razem z Moniką Maniewską oraz Bartłomiejem Kuckiem z Działu Archiwum Instytutu Pileckiego.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.