1940. Tylko guziki nieugięte | Wykład o zbrodni katyńskiej - Instytut Pileckiego
Wykład dr. Adama Kaczyńskiego – historyka, specjalisty od historii ZSRS, współorganizatora kilkunastu wypraw badawczych do Rosji.
Dzięki stowarzyszeniu „Memoriał” poznaliśmy tajny dokument najwyższych władz sowieckich, zawierający decyzję o wymordowaniu polskich jeńców wojennych. Do dziś jednak zbrodnia katyńska kryje wiele tajemnic, takich jak zaginiona białoruska lista katyńska. Zapraszamy na wykład, w trakcie którego dr Adam Kaczyński przybliży temat zbrodni katyńskiej oraz zabierze Was w wirtualną podróż po sowieckiej Rosji – nie tylko w takie miejsca jak Kozielsk, Starobielsk i Ostaszków, ale też do obozów pracy w Brodach, Krzywym Rogu, Siewżełdorłagu oraz na półwyspie Kolskim.
Dowiecie się:
– co wydarzyło się na Kresach po agresji sowieckiej;
– jak wyglądały obozy dla oficerów i czym różniły się od obozów pracy dla podoficerów i szeregowych żołnierzy;
– jak dokonano zbrodni wiosną 1940 roku;
– o najnowszych badaniach na temat białoruskiej i ukraińskiej listy katyńskiej;
– jak przebiegała walka o ustalenie losów „zaginionych” oficerów.
DR ADAM KACZYŃSKI – absolwent Wydziału Historycznego UW, specjalizujący się w historii krajów byłego ZSRS ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Ukrainy; uczestnik i współorganizator kilkunastu wypraw badawczych na Syberię i daleką północ Rosji. W latach 2008-2013 pracownik merytoryczny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, 2013-2018 Konsul w Ambasadzie RP w Mińsku.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.