Zadanie 4: Pamięć o wojnie - Instytut Pileckiego
projekt
08.05.2020 (PT) 11.49
Zadanie 4: Pamięć o wojnie
Jakie było doświadczenie II wojny światowej w Waszej okolicy? Jak wyglądał wrzesień 1939 roku i okres okupacji w Twojej miejscowości, na terenie Twojego województwa? Jak mogłoby wyglądać wypracowanie Waszego pradziadka czy prababci?
Zapytajcie rodziców lub dziadków, czy ktoś opowiadał im historię z tego okresu? O pomoc możecie poprosić również nauczyciela. Możecie zainspirować się zbiorem relacji zapisanych przez uczniów zaraz po wojnie znajdujących się na stronie „Zapisów Terroru” (Kolekcja „Przerwane dzieciństwo”).
Zachęcamy Was również do posłużenia się mapą na stronie „Zapisy Terroru”. Możecie tam znaleźć relacje z Waszej okolicy, powiatu czy województwa.
Przejrzyjcie też relacje na naszym kanale „Świadkowie Epoki” na Youtube. Może któryś z bohaterów opowiada historie z Waszego regionu?
Jak zawsze forma prezentacji wyników zadania jest w Waszych rękach, powodzenia! ![]()
Zobacz rozwiązanie zadania piątki "Historycy":
Zobacz także
- Opozycyjne formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku
konferencja
Opozycyjne formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku
Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej różnorodnym formom aktywności kobiet podejmujących działania opozycyjne i kontestacyjne w warunkach systemów autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- Call for Papers | Tradycje badawcze i nowe ujęcia: studia nad faszyzmem, komunizmem i totalitaryzmem w latach 20. XXI wieku (14-15 października 2026)
konferencja
Call for Papers | Tradycje badawcze i nowe ujęcia: studia nad faszyzmem, komunizmem i totalitaryzmem w latach 20. XXI wieku (14-15 października 2026)
Zapraszamy historyków, politologów, socjologów, badaczy kultury i mediów, a także innych chętnych do podjęcia refleksji nad metodami, studiami przypadków i wytwarzaniem wiedzy w ramach badań nad faszyzmem, komunizmem i totalitaryzmem w latach 20. XXI wieku
- CALL FOR PAPERS: Opozycyjne formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku
konferencja
CALL FOR PAPERS: Opozycyjne formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku
Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej różnorodnym formom aktywności kobiet podejmujących działania opozycyjne i kontestacyjne w warunkach systemów autorytarnych i totalitarnych XX wieku.



