Zadanie 3: Symbole narodowe, flaga, hymn - Instytut Pileckiego
projekt
01.05.2020 (PT) 11.49
Zadanie 3: Symbole narodowe, flaga, hymn
2 maja obchodzimy dzień flagi. W związku z tym chcemy zaproponować Wam zadanie związane z symbolami narodowymi i tymi, które są dla Was ważne.
Symbole pozwalają nam się identyfikować, poczuć się częścią jakiejś grupy, narodu, mieszkańcami miejscowości uczniami szkoły, członkami organizacji czy np. fanami danego zespołu muzycznego czy filmu. Mogą to być kolory, znaki, przedmioty, flaga, specyficzny ubiór.
Dla Polaków przez wieki symbole narodowe były bardzo ważne, dawały poczucie tożsamości, dla wielu ludzi wiązały się z wyznawanymi wartościami, silnymi emocjami i poczuciem przynależności. W czasie II wojny światowej polskie symbole narodowe były zakazane a ich używanie wiązało się z realnym niebezpieczeństwem i podejmowaniem ryzyka.
Przejrzyjcie zbiór relacji poświęcony symbolom narodowym w bazie „Zapisy Terroru” (możecie je pobrać z tej strony) i przygotujcie opowieść na temat wybranych miejsc z Waszych okolic, które historycznie kojarzone są z flagą lub z innymi symbolami polskiej tożsamości. W wielu miejscach 2 maja pojawią się flagi. Które z tych miejsc jest dla Was współcześnie najważniejsze? W którym z nich Waszym zdaniem ta flaga ma znaczenie szczególne? Czy symbole narodowe są dla Was ważne? Dlaczego?
W drugiej części zadania chcielibyśmy prosić Was o zaprezentowanie tych symboli, które są dla Was ważne współcześnie. Postarajcie się znaleźć przede wszystkim te, które są wspólne dla wszystkich członków Waszej grupy, a jeśli to się nie uda, wskażcie symbole, które łączą przynajmniej dwie osoby. Dlaczego identyfikujecie się z tymi symbolami? Jakie mają one dla Was znaczenie? Mogą to być symbole związane z Waszą szkołą, drużyną harcerską, drużyną sportową czy jakąś grupą.
Jeżeli wykonując to zadania będziecie wychodzili z domu, pamiętajcie o zgodzie rodziców i zachowaniu obowiązujących zasad związanych ze stanem epidemii!
Zobacz rozwiązanie zadania piątki "Brygada Północnego Orła":
Zobacz także
- Od masowej rozrywki dla ludu, po wielką sztukę. Niemiecki ekspresjonizm filmowy | Wykład
film
Od masowej rozrywki dla ludu, po wielką sztukę. Niemiecki ekspresjonizm filmowy | Wykład
Zapraszamy do warszawskiej Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów na wykład dr Eweliny Michty z Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego!
- Świąteczne zakupy w księgarni Instytutu Pileckiego | HISTORIA W PREZENCIE
Wydarzenie
Świąteczne zakupy w księgarni Instytutu Pileckiego | HISTORIA W PREZENCIE
Odwiedź naszą księgarnię stacjonarną na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i podaruj bliskim historię w prezencie!
- Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
Wydarzenie
Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
Zapraszamy do wspólnej podróży w czasie poprzez bogate zbiory naszego Archiwum. Razem prześledzimy, jak wyglądało Boże Narodzenie w cieniu drugiej wojny światowej. Za pomocą różnorodnych źródeł przyjrzymy się perspektywom dzieci i dorosłych.