Zadanie 2: Znane ucieczki - Instytut Pileckiego
projekt
24.04.2020 (PT) 11.49
Zadanie 2: Znane ucieczki
W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku Witold Pilecki wraz z Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim uciekli z KL Auschwitz. Chcielibyśmy uczcić zbliżającą się rocznicę tego wydarzenia, dlatego przygotowaliśmy dla Was "zadanie ucieczkowe".
Podczas funkcjonowania obozu KL Auschwitz mimo ogromnych starań okupanta, żeby do tego nie dochodziło, zdarzały się udane ucieczki więźniów. Jednym z uciekających z obozu był Witold Pilecki, dzięki któremu informacje o tym, co się tam dzieje, dotarły do dowództwa Polskiego Państwa Podziemnego.
Innym uciekinierem była Kazimierz Piechowski, postać, która stała się inspiracją dla Katy Carr, brytyjskiej piosenkarki polskiego pochodzenia. Katty nagrała piosenkę opowiadającą to wydarzenie, została ona też bardzo obrazowo zilustrowana teledyskiem (posłuchaj piosenki "Kommander's Car"). Jest to przykład, jak poprzez sztukę, różne formy atystyczne, można docierać z wiedzą historyczną do innych ludzi.
Na stronie internetowej Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau znajdziecie obszerny materiał na temat ucieczek więźniów i indywidualnych historii (kliknij tu). Znajdźcie jedną z nich, która Was zainspiruje i wzorem Katy pokażcie ją w wybranej przez siebie formie artystycznej. Pamietajcie, że efektu Waszej pracy musi być możliwy do opublikowania w internecie!
Zobacz rozwiązanie zadania piątki "Tango Milonga":
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- Porozmawiajmy o odwadze w czasie wojny i pokoju – "Jan Karski w cudzej pamięci" | Spotkanie
wokół książek
Porozmawiajmy o odwadze w czasie wojny i pokoju – "Jan Karski w cudzej pamięci" | Spotkanie
W ramach programu towarzyszącego akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile serdecznie zapraszamy na uroczystość związaną z prezentacją książki "Jan Karski w cudzej pamięci" i panel dyskusyjny poświęcony odwadze w czasach wojny i pokoju.
- Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
wystawa
Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
Do 21 kwietnia można obejrzeć wystawę plenerową "LIPCOWI 1945. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej" w Krakowie.