Zabytki a tożsamość narodowa w powojennej Polsce, 1945–1989 - Instytut Pileckiego
wykład
15.05.2019 (ŚR) 12.00
Zabytki a tożsamość narodowa w powojennej Polsce, 1945–1989
Dr Mikołaj Getka Kenig (Instytut Pileckiego, Uniwersytet Jagielloński) o stosunku władz PRL do odbudowy i ochrony zabytków.
PRL pozostaje kontrowersyjną epoką w dziejach ochrony i opieki nad zabytkami. Ewidentne zaniedbania, a nawet umyślne niszczenie mieszało się wówczas z godnymi pochwały działaniami na rzecz ratowania materialnego dziedzictwa poprzednich wieków. Dysonans ten wynikał z ówczesnej sytuacji politycznej. Zabytki traktowano lepiej bądź gorzej ze względu na ich przydatność w procesie budowania powojennej komunistycznej tożsamości Polaków. Stosunek do zabytków odzwierciedlał ogólniejszy stosunek do narodowej przeszłości, a ściślej do tego, o czym wówczas powinno się pamiętać, a co można było wyprzeć bądź potępić.
Zgłoszenia udziału: m.falkowski@instytutpileckiego.pl
SEMINARIA NAUKOWE INSTYTUTU PILECKIEGO
Seminaria naukowe Instytutu Pileckiego służą prezentacji projektów badawczych i tekstów naukowych dotyczących XX wieku - w szczególności (choć nie tylko) dwóch okupacji: sowieckiej i niemieckiej, pamięci i historiografii II wojny - a także dyskusji o nich.
Seminaria mają charekter interdyscyplinarny – uczestnicy reprezentują różne tradycje i obszary badawcze. Celem jest umożliwienie dyskusji nad metodologią i wynikami najnowszych badań nad wiekiem XX jeszcze przed ich ostateczną publikacją w pismach naukowych i książkach.
Zapraszamy do przesyłania propozycji wystąpień: seminaria@instytutpileckiego.pl
Fot. Odbudowa Zamku Królewskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zobacz także
- 85. rocznica pierwszej deportacji w głąb ZSRS. Odsłuch audioserialu i debata
debata
85. rocznica pierwszej deportacji w głąb ZSRS. Odsłuch audioserialu i debata
W dniu 85. rocznicy pierwszej deportacji Polaków z okupowanych Kresów Wschodnich II RP do ZSRS zapraszamy do wspólnego odsłuchu jednego z odcinków audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua” oraz na debatę.
- Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
Zima w Warszawie? Od 1 lutego zapraszamy młodzież, studentów, nauczycieli, dzieci szkolne, a nawet przedszkolaków z rodzicami do Galerii Instytutu Pileckiego w warszawskim Domu Bez Kantów!
- Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Wydarzenie
Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprasza na dyskusję o książce Katarzyny Jóźwik wydanej przez Instytut Pileckiego. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Ex Bibliotheca".