Praca przymusowa w Rzeszy i przestępstwa kryminalne oraz ich obraz w świetle polskich aktach oskarżenia UNWCC | seminarium - Instytut Pileckiego
seminarium
02.10.2019 (ŚR) 12.00
Praca przymusowa w Rzeszy i przestępstwa kryminalne oraz ich obraz w świetle polskich aktach oskarżenia UNWCC | seminarium
Na kwestię pracy przymusowej w Niemczech podczas II wojny światowej zwrócono ostatnio ponownie uwagę w związku z wypowiedzią dziedziczki fortuny Choco Leibniz. Jest to raczej skrajny przykład naiwności w odniesieniu do traktowania i warunków pracy robotników przymusowych, o których powstało już wiele wartościowych i wnikliwych publikacji, napisanych w dużej mierze przez niemieckich badaczy, co często związane było także z zagadnieniem zadośćuczynienia. Kwestia pracy przymusowej pojawia się również w aktach oskarżenia polskiego biura UNWCC (Komisji ds. Zbrodni Wojennych ONZ) i była istotna w rozumieniu niemieckich zbrodni i nadużyć wojennych wśród polskich władz. Dr John Cornell przeanalizuje co oferują wspomniane dokumenty.
Zgłoszenia udziału: seminaria@instytutpileckiego.pl
SEMINARIA NAUKOWE INSTYTUTU PILECKIEGO
Seminaria naukowe Instytutu Pileckiego służą prezentacji projektów badawczych i tekstów naukowych dotyczących XX wieku - w szczególności (choć nie tylko) dwóch okupacji: sowieckiej i niemieckiej, pamięci i historiografii II wojny - a także dyskusji o nich.
Seminaria mają charekter interdyscyplinarny – uczestnicy reprezentują różne tradycje i obszary badawcze. Celem jest umożliwienie dyskusji nad metodologią i wynikami najnowszych badań nad wiekiem XX jeszcze przed ich ostateczną publikacją w pismach naukowych i książkach.
Zapraszamy do przesyłania propozycji wystąpień: seminaria@instytutpileckiego.pl

Zobacz także
- Projekcja filmu „Odyseja polska” i prezentacja materiałów edukacyjnych dla nauczycieli | ONLINE
edukacja
Projekcja filmu „Odyseja polska” i prezentacja materiałów edukacyjnych dla nauczycieli | ONLINE
W dniu matury z historii, tuż po rocznicy zdobycia Monte Cassino, zapraszamy nauczycieli z całej Polski na wirtualny pokaz filmu „Odyseja polska” połączony z prezentacją materiałów edukacyjnych opracowanych z myślą o pracy z młodzieżą.
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- "Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
debata
"Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
5 maja minęła 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie poświęcone książce „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija.