Piątki Pileckiego - IV edycja | Zadanie 4 - Instytut Pileckiego
projekt
19.11.2021 (PT) 00.00
Piątki Pileckiego - IV edycja | Zadanie 4
W minionych tygodniach przedstawiliście nam realizacje zadań, dzięki którym mogliśmy zapoznać się z życiorysami postaci zasługujących na upamiętnienie. Do wykonania następnego zadania konieczne będzie zapoznanie się z naszymi bazami.
W zasobach Instytutu Pileckiego znajdziecie wiele życiorysów zasługujących na upamiętnienie: rodziny ratujące Żydów, które poniosły za to najwyższą cenę - cenę własnego życia - przypominane przez nas w ramach projektu „Zawołani po imieniu”. Baza filmowa „Świadkowie Epoki” również prezentuje często nieznanych lokalnych bohaterów, którzy w godzinie próby „zachowali się jak trzeba". A w zbiorze świadectw „Zapisy Terroru” odnajdziecie materiały źródłowe opisujące losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego.
W kolejnym zadaniu chcielibyśmy prosić Was, abyście - korzystając z powyższych zasobów - wskazali bohatera (niekoniecznie znanego), którego chcielibyście zaprezentować. Zastanówcie się razem, jakie cechy jego charakteru czy wartości, o które walczył, są uniwersalne i godne szacunku pod każdą szerokością geograficzną i opiszcie je nam. Wykorzystajcie nasze zasoby, dostępne na stronie internetowej IP, YouTube czy Fb. Forma wykonania zadania dowolna. Pamiętajcie o wskazaniu źródeł, z których korzystaliście.
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- Porozmawiajmy o odwadze w czasie wojny i pokoju – "Jan Karski w cudzej pamięci" | Spotkanie
wokół książek
Porozmawiajmy o odwadze w czasie wojny i pokoju – "Jan Karski w cudzej pamięci" | Spotkanie
W ramach programu towarzyszącego akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile serdecznie zapraszamy na uroczystość związaną z prezentacją książki "Jan Karski w cudzej pamięci" i panel dyskusyjny poświęcony odwadze w czasach wojny i pokoju.
- Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
wystawa
Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
Do 21 kwietnia można obejrzeć wystawę plenerową "LIPCOWI 1945. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej" w Krakowie.