Oswald Spengler | seminarium - Instytut Pileckiego
seminarium
27.10.2021 (ŚR) 12.00
Oswald Spengler | seminarium
Zapraszamy na seminarium prof. Davida Engelsa (Instytut Zachodni w Poznaniu, Université Libre de Bruxelles). W roli koreferenta wystąpi prof. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Pileckiego, Instytut Historii PAN).
Oswald Spengler (1880-1936), niemiecki filozof kultury i historii, pisał w swoim katastroficznym dziele Zmierzch Zachodu, że wszystkie cywilizacje przechodzą te same formy rozwoju, co organizmy żywe: młodość, dojrzałość i upadek. Postanie ruchu narodowosocjalistycznego stopniowo spychało Spenglera do roli ideologicznego oponenta, czemu dał wyraz w eseju Lata decyzji, w którym krytykował teorię rasową Hitlera. Po II wojnie światowej elitaryzm Spenglera i jego oczekiwanie nadejścia Europy zdominowanej przez Niemców jako odpowiednika imperium rzymskiego zdominowały odbiór jego twórczości do lat 90. XX wieku.
Seminarium online będzie prowadzone na platformie Zoom.us w formie webinarium. Wykład odbędzie się w języku angielskim, zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.
Link do spotkania: https://zoom.us/webinar/register/WN_Pt3Vu2McQHi59hWuBb-CnQ
Kolejne seminarium:
3 listopada 2021 prof. Françoise Thom (Université Paris Sorbonne); koreferent: prof. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Pileckiego, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim).
Temat: „Understanding communism in France: 1917-1997”.
Do pobrania
Zobacz także
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.
- Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
Wydarzenie
Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na przedpremierowy pokaz reportażu radiowego "Jedna wskazówka" autorstwa Martyny Wojtkowskiej – poruszającą opowieść o pamięci, tęsknocie i milczeniu, które trwa już dekady.
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na uroczyste otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – nowego miejsca na muzealnej mapie województwa podlaskiego.