"DeBek" | Nowa, trzykondygnacyjna galeria wystawiennicza Instytutu Pileckiego przy ulicy Królewskiej 2 już gotowa! - Instytut Pileckiego
19.09.2023 (WT) 12.00
"DeBek" | Nowa, trzykondygnacyjna galeria wystawiennicza Instytutu Pileckiego przy ulicy Królewskiej 2 już gotowa!
19 września o godzinie 12:00 Instytut Pileckiego otworzy i udostępni publiczności nową, trzykondygnacyjną przestrzeń wystawienniczą w Domu Bez Kantów.
– Realizacja trzech inwestycji, z których DeBek jest pierwszą oddaną i skończoną, była w moim wysokim priorytecie od początku objęcia stanowiska dyrektora. Cieszę się, że z martwego i zaniedbanego miejsca powstała przyjazna i otwarta przestrzeń dla mieszkańców Warszawy. Opowiemy w niej o naszych dokonaniach, ale też o najbliższych planach Instytutu i jego oddziałów – mówi dyrektor Instytutu Pileckiego Magdalena Gawin.
Na konferencji prasowej pracownicy Instytutu wspólnie z architektami zaprezentują powstającą siedzibę stałą Instytutu przy ulicy Siennej 82 oraz muzeum w Augustowie. Zarówno siedziba stała na Siennej, jak i Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, będą oddane do użytku w 2024 roku.
Rozmowa będzie dotyczyła architektury nowopowstających obiektów, nawiązań do modernizmu lat 30. XX wieku i jego charakterystycznych elementów widocznych w bryle, elewacji i wnętrzach siedziby na Siennej. Porozmawiamy o sposobach upamiętniania i murach pamięci, dostosowaniu zabytków do nowych funkcji na przykładzie Domu Turka w Augustowie. Postawimy pytanie: jaka jest waga oryginalnych przestrzeni zabytkowych i dlaczego warto je zachować dla kolejnych pokoleń?
W spotkaniu wezmą udział architekci, konserwatorzy, designerzy: Bogumił Kidziak, Tomasz Trzupek, Małgorzata Senatorska oraz Jolanta Fabiszewska; przedstawiciele oddziału berlińskiego Instytutu Pileckiego – Hanna Radziejowska i Patryk Szostak – oraz oddziału augustowskiego – Aleksandra Czerobska z zespołem.
Dowiemy się także, kiedy zobaczymy pierwszą wystawę w DeBeK-u i na jaki temat. Jak będzie wyglądała wystawa stała w Augustowie i nowa wystawa poświęcona Witoldowi Pileckiemu w Berlinie? Czym siedziba stała Instytutu będzie różniła się od innych tego typu placówek i dlaczego będzie można ją oglądać i zwiedzać?
Poruszymy także temat odczytywania wystaw przez warszawiaków i berlińczyków oraz czym w wymiarze krajowym i międzynarodowym będzie powstające muzeum w Augustowie.
– Od kilku lat oddział berliński Instytutu Pileckiego prowadzi międzynarodowy program Exercising modernity. Cieszy się wielką popularnością. Od początku architektura stanowiła dla nas narzędzie poznania historii – mówi kierowniczka oddziału berlińskiego Hanna Radziejowska.
– Mur Pamięci w Augustowie jest niepowtarzalny i przełamuje schematyczne podejście do upamiętnień. Warto zaprezentować i porozmawiać o koncepcji artystycznej, z jakiej wynikała forma muru – dodaje Aleksandra Czerobska z augustowskiego oddziału Instytutu.
Konferencja odbędzie się 19 września o godzinie 12:00 w warszawskim Domu Bez Kantów (DeBeK) przy ulicy Królewskiej 2 (wejście od Krakowskiego Przedmieścia 11). Wstęp wolny.
Zobacz także
- Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
kultura
Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
Wszystkich miłośników kina i historii zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Filmowe Środy.
- KLUB GIER HISTORYCZNYCH | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
KLUB GIER HISTORYCZNYCH | Galeria w Domu Bez Kantów
Dla rozluźnienia od tradycyjnej nauki zapraszamy na rozgrywki w „gry bez prądu”!
- Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
debata
Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
Jaki jest powód "znikania" kobiet w historii? Skąd wzięła się potrzeba sięgnięcia po kobiece historie?