Luftwaffe przeciw Powstaniu Warszawskiemu - działania lotnicze | seminarium - Instytut Pileckiego
seminarium
26.02.2020 (ŚR) 12.00
Luftwaffe przeciw Powstaniu Warszawskiemu - działania lotnicze | seminarium
Siły powietrzne III Rzeszy atakowały zarówno miejsca ważne dla polskiej obronności i kultury, jak i obiekty cywilne. Zapraszamy na seminarium na temat roli, jaką odegrało Luftwaffe w czasie pacyfikacji Powstania Warszawskiego.
Luftwaffe wspierało niemieckie wojska już od czwartego dnia walki: o tym, jaka była jej skuteczność w tłumieniu powstania, opowie Norbert Bączyk, stypendysta Instytutu Pileckiego.
W trakcie wykładu prelegent przedstawi potencjał niemieckich sił powietrznych, przeanalizuje zasadnicze działania bojowe, rejony ataków oraz użyty w walce sprzęt. Podczas seminarium będzie można także dowiedzieć się tego, jaka była polską percepcja niemieckich ataków lotniczych w czasie powstania.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie!
Kolejne seminaria:
4.03 dr Barbara Wizimirska, Problemy związane z badaniem żydowskiej historii Falenicy (od końca XIX w. do lat 50 XX w.);
11.03 dr Beata Kozaczyńska, Ratować dzieci! Ratować dzieci! Wojenne losy polskich dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny do dystryktu warszawskiego (1942-1945).
Zapraszamy do przesyłania propozycji wystąpień: seminaria@instytutpileckiego.pl
SEMINARIA NAUKOWE INSTYTUTU PILECKIEGO
Seminaria naukowe Instytutu Pileckiego służą prezentacji projektów badawczych i tekstów naukowych dotyczących XX wieku - w szczególności (choć nie tylko) dwóch okupacji: sowieckiej i niemieckiej, pamięci i historiografii II wojny - a także dyskusji o nich.
Seminaria mają charakter interdyscyplinarny – uczestnicy reprezentują różne tradycje i obszary badawcze. Celem jest umożliwienie dyskusji nad metodologią i wynikami najnowszych badań nad wiekiem XX jeszcze przed ich ostateczną publikacją w pismach naukowych i książkach.
Zobacz także
- UŁAŃSKIE SERCA | Piknik ułański nad jeziorem Studzienicze
Wydarzenie
UŁAŃSKIE SERCA | Piknik ułański nad jeziorem Studzienicze
31 maja zapraszamy do Studziennicznej na 2. edycję Pikniku Historycznego poświęconego 1. Pułkowi Ułanów Krechowieckich.
- Wdzięczność zapisana w pamięci – wychowankowie o Marii Pileckiej | Czwartki w galerii DBK
debata
Wdzięczność zapisana w pamięci – wychowankowie o Marii Pileckiej | Czwartki w galerii DBK
Z okazji rocznicy urodzin Marii Pileckiej zapraszamy na spotkanie poświęcone pamięci o niej i jej dziedzictwie.
- W poszukiwaniu tożsamości. Powojenna odbudowa Gdańska i Szczecina oraz jej współczesne echa
debata
W poszukiwaniu tożsamości. Powojenna odbudowa Gdańska i Szczecina oraz jej współczesne echa
Po wojnie Gdańsk i Szczecin podjęły próbę stworzenia nowej tożsamości poprzez odbudowę i modernizację. Dziś warto zadać pytanie: jak współczesna architektura tych miast odzwierciedla tamte wybory i czy powojenna wizja przetrwała próbę czasu?