Korzenie nauki międzynarodowego prawa karnego: Juliusz Makarewicz | seminarium - Instytut Pileckiego
seminarium
26.04.2023 (ŚR) 12.30
Korzenie nauki międzynarodowego prawa karnego: Juliusz Makarewicz | seminarium
W najbliższą środę w ramach cotygodniowego seminarium naukowego Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami naszym gościem będzie dr hab. Adam Redzik, prof. Uniwersytetu Warszawskiego.
Juliusz Makarewicz znany jest powszechnie wśród polskich prawników jako główny twórca Kodeksu karnego z 1932 r. i najwybitniejszy lub jeden z najwybitniejszych karnistów i kryminologów ostatnich wieków. Znacznie mniej znane są jego szczegółowe badania nad istotą przestępstwa i kary, choć począwszy od rozprawy pt. Das Wesen des Verbrechens (1896) i opracowanej na jej bazie fundamentalnej pracy pt. Einführung in die Philosophie des Strafrechts auf entwicklungsgeschichtlicher Grundlage (1906), widać, wokół jakich problemów prawa karnego koncentrowały się rozważania uczonego. Potwierdzają to kolejne publikacje, w tym przełomowy podręcznik do prawa karnego (Prawo karne ogólne) z 1914 r., drobniejsze szkice, jak również, a może nade wszystko, sposób prowadzenia seminarium. To wszystko sprawia, że pytania o wpływ Makarewicza na konstruktorów założeń i instytucji międzynarodowego prawa karnego może okazać istotny.
Prelegent: dr hab. Adam Redzik, prof. Uniwersytetu Warszawskiego
Koreferent: Eryk Habowski, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego
Seminarium odbędzie się w trybie stacjonarnym. Zapraszamy do siedziby Instytutu Pileckiego przy ul. Foksal 17 (sala konferencyjna, III piętro). Seminarium poprowadzi dr Agnieszka Konik (OBnT Instytut Pileckiego).
Kolejni prelegenci i terminy:
Już dziś zapraszamy na kolejne seminarium OBnT, które odbędzie się 10 maja 2023 r. Naszym prelegentem będzie dr hab. Tomasz Chinciński, prof. Instytutu Pileckiego, który wystąpi z tematem: "Mistrz Hitlera. Karl Haushofer jako twórca narodowosocjalistycznej ideologii".
Koreferentem będzie prof. zw. dr hab. Grzegorz Kuchraczyk (OBnT Instytut Pileckiego, Instytut Historii PAN, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim).
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- Nadzieja w czasach beznadziei: Wielkanoc podczas wojny | Czwartki w galerii DBK
debata
Nadzieja w czasach beznadziei: Wielkanoc podczas wojny | Czwartki w galerii DBK
Korzystając z bogatych zbiorów Archiwum Instytutu Pileckiego, zapraszamy na wyjątkową podróż w czasie, by prześledzić, jak wyglądała Wielkanoc w cieniu II wojny światowej.
- Premierowy pokaz filmu „Odyseja polska” | 80. rocznica wyzwolenia Bolonii
film
Premierowy pokaz filmu „Odyseja polska” | 80. rocznica wyzwolenia Bolonii
23 kwietnia 2025 r., z okazji 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii, zapraszamy na premierowy pokaz filmu „Odyseja polska”.