Koncert LIPCOWE '45 | Ewelina Flinta | Reni Jusis | TULIA | Marika | Jagoda Kret | Robert Cichy | ŻURKOWSKI - Instytut Pileckiego
kultura
08.07.2023 (SOB) 20.30
Koncert LIPCOWE '45 | Ewelina Flinta | Reni Jusis | TULIA | Marika | Jagoda Kret | Robert Cichy | ŻURKOWSKI
8 lipca w Augustowie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie multimedialno - muzyczne upamiętniające ofiary największej zbrodni na Polakach po II wojnie światowej.
godz. 20:30
BŁONIA NAD RZEKĄ NETTĄ
Jak bardzo inspirująca dla artystów i emocjonująca dla odbiorców może być historia, przekonają się wszyscy, którzy spotkają się z lipcowym, muzycznym wydarzeniem, jakim będzie plenerowy koncert „Lipcowe” znakomitych wokalistek oraz wydanie płyty „Lipcowi”. Obława Augustowska jest tym tematem, wokół którego emocje nigdy się nie wyciszają. Zwłaszcza gdy współczesność zdaje się być kalką wydarzeń sprzed niemal 80 lat.
W lipcowym czasie, pierwszego powojennego lata, gdy dziewczyny i dopiero co wydarci wojnie chłopcy zaczynali snuć weselne plany, gdy ziemia obrosła pierwszym powojennym plonem, a wieczornym gwarem stał się ogniskowy dźwięk gitar, a nie odgłosy walki – przez augustowskie tereny przeszło żniwo największej sowieckiej, powojennej zbrodni dokonanej na Polakach. Tysiące młodych mężów, ojców, dorastających córek, narzeczonych, spacerujących po polach czy drogach, biesiadujących przy ogniskach, czy przebywających z rodzinami w domach – wyłapano i aresztowano w okolicznych kazamatach i piwnicach. Tylko dlatego, że byli Polakami. Wielu z nich nigdy nie wróciło do domu. Ich losy po opuszczeniu więzień są nieznane, a miejsca ich pochówku – nieodnalezione. Informacje te, choć dotyczą polskiej historii, mogłyby być treścią newsowych relacji ze współczesnych ukraińskich miast, przez które przeszło rosyjskie wojsko. Tak samo wyłapywani są ukraińscy chłopcy i dziewczyny – przetrzymywani, torturowani i mordowani dzisiaj w Winnicy, Buczy, Izumie, Charkowie, Mariupolu, Chersoniu i dziesiątkach innych, objętych tą samą totalitarna agresją miejsc.
Młode ofiary, z którymi utożsamiają się znani polscy wykonawcy, to młodzież Augustowa, ale trudno nie znaleźć analogii do tak samo traktowanych dzisiaj ofiar wojny w Ukrainie. Niezwykłe teksty oprawione we współczesny bit muzyki rockowej zdają się mieć dzisiaj zdecydowanie szersze przesłanie.
Wyjątkowy hołd dla ofiar Obławy wybrzmi w sobotni wieczór (8 lipca o godz. 20:30) w przepięknych okolicznościach augustowskiego, letniego pleneru.
Gwiazdami tegorocznego koncertu są: Ewelina Flinta, Reni Jusis, Marika, Tulia oraz Jagoda Kret. Dyrektorem artystycznym odpowiedzialnym za wszystkie kompozycje jest Robert Cichy.
Podczas koncertu usłyszymy utwory z płyty LIPCOWI grupy Żurkowski (Instytut Pileckiego, Mystic Production). Utwory zaprezentowane na krążku inspirowane są prawdziwymi historiami ofiar, opowiedzianymi przez świadków tamtych wydarzeń. Usłyszymy miedzy innymi poniższe single:
Żurkowski feat. Robert Cichy „Nad Nettą”:
Żurkowski „Leokadia”:
Żurkowski feat. Swiernalis „Piwnica u Dowgierdów”:
Robert Cichy feat. Ewelina Flinta "Na strychu"
8 LIPCA 20:30 BŁONIA NAD RZEKĄ NETTĄ
Partner: Bevel Studio
Patronaty medialne: Augustow.org, Polskie Radio Białystok, Radio 5
Użyczenie terenu: Augustów
Obława Augustowska - największa zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej
W lipcu 1945 r., kiedy Europa Zachodnia nadal świętuje zakończenie II wojny światowej, funkcjonariusze sowieckiego państwa podejmują decyzję o przeprowadzeniu w rejonie Augustowa, Suwałk, Sejn i Lipska akcji likwidacji polskiego podziemia. Operacja ta przeszła do historii jako Obława Augustowska. Od 12 lipca jednostki sowieckiej 50. Armii o łącznej sile ponad 45 tys. żołnierzy przeczesują niewielki obszar Puszczy Augustowskiej. Zgodnie z sowieckimi instrukcjami odległość pomiędzy żołnierzami przesuwającymi się w tyralierze wynosi zaledwie 6 do 8 metrów. Wszystkie osoby podejrzane o działalność konspiracyjną lub jej wspieranie są zatrzymywane do dalszej „weryfikacji” przez znany z brutalnych metod sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ.
W wyniku Obławy zostało zatrzymanych ponad 7 tysięcy osób, z czego 5 tysięcy po przejściu weryfikacji wypuszczono do domów. Co najmniej 592 osoby uznane za żołnierzy polskiego podziemia Sowieci zamordowali w nieznanym miejscu. Los kolejnych 900 zaginionych do dziś pozostaje niewyjaśniony – prawdopodobnie również zostali zamordowani. W Augustowie i na Suwalszczyźnie ofiary Obławy określa się mianem „Lipcowych”.
Pomimo wielu lat starań rodzin ofiar, badań historyków oraz śledztwa prokuratorskiego – do dziś nie udało się odnaleźć dokumentów opisujących dokładny przebieg zbrodni ani ustalić lokalizacji dołów śmierci oraz pełnej listy zamordowanych. Kluczowe dokumenty znajdują się prawdopodobnie w archiwach rosyjskich służb specjalnych.
Zobacz także
- Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
kultura
Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
Wszystkich miłośników kina i historii zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Filmowe Środy.
- KLUB GIER HISTORYCZNYCH | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
KLUB GIER HISTORYCZNYCH | Galeria w Domu Bez Kantów
Dla rozluźnienia od tradycyjnej nauki zapraszamy na rozgrywki w „gry bez prądu”!
- Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
debata
Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
Jaki jest powód "znikania" kobiet w historii? Skąd wzięła się potrzeba sięgnięcia po kobiece historie?