II Wojna Światowa: świadkowie i pamięć | Część 2: Świadectwa pierwszych dni wojny - Instytut Pileckiego
debata
31.03.2021 (ŚR) 18.00
II Wojna Światowa: świadkowie i pamięć | Część 2: Świadectwa pierwszych dni wojny
Zapraszamy na II część serii webinariów organizowanych wspólnie przez Instytut Pileckiego oraz Muzeum Narodowe II Wojny Światowej w Nowym Orleanie. Tym razem zestawimy ze sobą dwie perspektywy wybuchu wojny – europejską i amerykańską.
„Świadectwa pierwszych dni wojny” – pod takim tytułem już 31 marca 2021 roku publiczność z całego świata będzie mogła wziąć udział w niezwykłej debacie. Co oznaczał wybuch wojny w Europie? Czym był dla społeczeństwa amerykańskiego atak na Pearl Harbour? Jak opowiadać o początku wojny z dwóch tak różnych perspektyw?
W panelu moderowanym przez dr. Roberta Citino (Muzeum Narodowe II Wojny Światowej w Nowym Orleanie) wezmą udział dr Wojciech Kozłowski (dyrektor Instytut Pileckiego), Richard Frank (Muzeum Narodowe II Wojny Światowej w Nowym Orleanie), Roger Moorhouse (historyk i autor książek o II Wojnie Światowej).
Webinarium odbędzie się na platformie Zoom oraz będzie transmitowane na żywo na Facebooku Instytut Pileckiego. Dyskusja będzie tłumaczona symultanicznie na język polski. Zarejestruj się za pomocą linku poniżej:
Paneliści:
dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego, ośrodka badawczego z siedzibą w Warszawie, redaktor naczelny wydawanego przez Instytut czasopisma naukowego „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”. Absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorat w zakresie mediewistyki obronił na Central European University w Budapeszcie. Był stypendystą New Europe College w Bukareszcie, jako visiting scholar prowadził badania na Wydziale Historii Uniwersytetu Harvarda.
Richard Frank jest światowej sławy ekspertem w dziedzinie wojny na Pacyfiku. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Missouri został powołany do amerykańskiej armii, w której służył prawie cztery lata, stacjonując w Republice Wietnamu jako plutonowy 101 Dywizji Powietrznodesantowej. Wkrótce po ukończeniu studiów prawniczych na Georgetown University Law Center (Waszyngton, D.C.) rozpoczął badania, na podstawie których napisał swoją pierwszą książkę Guadalcanal: The Definitive Account of Landmark Campaign, wydaną w 1990 roku, za którą otrzymał nagrodę im. gen. Wallace’a M. Greene’a, przyznawaną tytułom poświęconym Korpusowi Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Jego najnowsza książka Tower of Skulls: A History of the Asia-Pacific War, Vol 1: July 1939–May 1942 ukazała się w marcu 2020 roku.
Roger Moorhouse, historyk specjalizujący się w zagadnieniach związanych z Niemcami i Polską w okresie II wojny światowej. Autor wielu książek na ten temat, m.in. The Devils’ Alliance (2014; wyd. pol. Pakt diabłów), Berlin at War (2012; wyd. pol. Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie) i wielokrotnie nagradzanej pozycji First to Fight (2019) o kampanii wrześniowej 1939 roku, która ukazała się w Polsce pod tytułem Polska 1939. Profesor wizytujący w Kolegium Europejskim w Natolinie w Warszawie oraz członek Królewskiego Towarzystwa Historycznego w Londynie.
Moderacja:
dr Robert Citino, dyrektor wykonawczy Instytutu Badań nad Wojną i Demokracją oraz Samuel Zemurray Stone Senior Historian. Uznany historyk wojskowości i naukowiec, autor dziesięciu książek, m.in. "Odwrót Wehrmachtu: Prowadzenie przegranej wojny 1943 r.", "Zagłada Wehrmachtu: Kampanie 1942 roku" oraz "The German Way of War: From the Thirty Years' War to the Third Reich", a także wielu artykułów na temat II wojny światowej i XX-wiecznej historii wojskowości. Regularnie udziela wywiadów i publikuje w czasopismach popularnonaukowych, takich jak "World War II”. Dr Citino jest blisko związany z amerykańskim wojskiem; przez rok wykładał na Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point, a przez dwa lata na uczelni wojskowej U.S. Army War College.
O Muzeum Narodowym II Wojny Światowej w Nowym Orleanie
Muzeum Narodowe II Wojny Światowej prezentuje amerykańskie doświadczenie wojny, która odmieniła świat. Instytucja, która przybliża przyczyny wybuchu największego konfliktu w dziejach ludzkości oraz drogi do zwycięstwa, dąży do tego, aby kolejne pokolenia rozumiały cenę wolności i czerpały inspirację z poznawania historii. Jest to instytucja prywatna, której Kongres Stanów Zjednoczonych powierzył rolę oficjalnego amerykańskiego muzeum II wojny światowej. Na terenie kompleksu muzealnego znajduje się pięć okazałych gmachów przeznaczonych na wystawy, pracownie konserwatorskie, hotel, teatr i restauracje. Nowy Orlean zasłynął jako miejsce powstania tzw. łodzi Higginsa – barek desantowych, które transportowały amerykańskich żołnierzy podczas wszystkich najważniejszych morskich operacji desantowych w czasie II wojny światowej. Nazwa łodzi pochodzi od Andrew Jacksona Higginsa, który wraz z 30 tysiącami pracowników przedsiębiorstwa Higgins Industries zaprojektował, zbudował i przetestował w Luizjanie 20 tysięcy okrętów. Prezydent Dwight Eisenhower nazwał Higginsa „człowiekiem, który wygrał dla nas wojnę”. Więcej informacji: http://bit.ly/3o5nJxZ
O Instytucie Pileckiego
Instytut Pileckiego to nowoczesna instytucja naukowa prowadząca projekty badawcze, wystawiennicze, edukacyjne i kulturalne. „Zawołani po imieniu”, odznaczenie "Virtus et Fraternitas", wystawa poświęcona Witoldowi Pileckiemu w Berlinie czy internetowa baza świadectw „Zapisy Terroru” - to tylko niektóre z przedsięwzięć, podejmowanych przez Instytut. Wszystkie one służą pogłębieniu refleksji nad polskim doświadczeniem konfrontacji z dwoma totalitaryzmami - niemieckim i sowieckim. Zadaniem Instytutu Pileckiego jest także popularyzacja polskiej historii poza granicami kraju. Pierwszy zagraniczny oddział Instytutu działa od 2019 roku w Berlinie. Współpracując z niemieckimi instytucjami kulturalnymi i naukowymi, realizuje szereg przedsięwzięć, w tym zwłaszcza szeroki program poszukiwań archiwalnych.
Zobacz także
- Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
kultura
Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
Wszystkich miłośników kina i historii zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Filmowe Środy.
- KLUB GIER HISTORYCZNYCH | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
KLUB GIER HISTORYCZNYCH | Galeria w Domu Bez Kantów
Dla rozluźnienia od tradycyjnej nauki zapraszamy na rozgrywki w „gry bez prądu”!
- Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
debata
Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
Jaki jest powód "znikania" kobiet w historii? Skąd wzięła się potrzeba sięgnięcia po kobiece historie?