LIPCOWI | Obchody 78. rocznicy Obławy Augustowskiej - Instytut Pileckiego
08.07.2023 (SOB) 10.00
LIPCOWI | Obchody 78. rocznicy Obławy Augustowskiej
Piknikiem na Rynku Zygmunta w Augustowie rozpoczęły się w sobotę pięciodniowe obchody 78. rocznicy Obławy Augustowskiej. Zakończą się w środę 12 lipca. Zapraszamy!
W sobotę wieczorem odbył się koncert, w którym Ewelina Flinta, Reni Jusis, Marika, Tulia oraz Jagoda Kret wykonały 10 utworów inspirowanych losami rodzin ofiar obławy. Zespół Żurkowski zaprezentował także utwory z płyty "LIPCOWI".
Szczegółowy program obchodów | LIPCOWI:
SOBOTA, 8 LIPCA, godz. 10-16
RYNEK ZYGMUNTA AUGUSTA
PIKNIK EDUKACYJNY, w programie:
- Punkt rekonstrukcji cyfrowej starych fotografii
Masz w domu stare, rodzinne zdjęcia? Przynieś je do punktu rekonstrukcji cyfrowej, gdzie zostaną poddane retuszowi i koloryzacji, a następnie na miejscu wydrukowane. Przywróćmy przeszłości jej dawny blask!
- Wirtualne Muzeum ISKRY NIEPODLEGŁEJ
Mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” to wybitne postaci Polek i Polaków XIX, XX i XXI wieku, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Bohaterowie z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu dziś wpływają na nasze życie.
- Pokaz przedwojennych samochodów
Eksponaty z Muzeum Motoryzacji Biała Olecka to raj dla pasjonatów zabytkowych samochodów i motocykli. Jeśli lubisz podziwiać motoryzacyjne dzieła sztuki - nie może Cię zabraknąć 8 lipca na Rynku Zygmunta Augusta.
- Księgarnia Instytutu Pileckiego
Interesuje Cię historia Polski XX wieku? Poszukujesz ciekawej pozycji wydawniczej? Jeśli tak, to koniecznie zajrzyj do księgarni Instytu Pileckiego. Znajdziesz tam książkowe perełki.
- Warsztaty rzemiosła dla najmłodszych
Tylko 8 lipca Rynek Zygmunta Augusta zamieni się w przestrzeń rzemiosła dla dzieci! Pociechy będą miały okazję poznać m.in. tajniki bartnictwa wspólnie z miłośnikami z Muzeum Kultury Bartnictwa, nauczyć się obróbki drewna, sadzenia kwiatków, wyszywania czy pisania na maszynie.
- Gry i zabawy dla dzieci
Specjalnie z myślą o najmłodszych stworzyliśmy przyjazną przestrzeń, a w niej gry i zabawy pokazujące unikalną przyrodę Puszczy Augustowskiej. Dodatkowo Nadleśnictwo Augustów przygotowało wyjątkową loterię z nagrodami. Wszystkich maluchów, którzy lubią leśne zagadki - zapraszamy!
SOBOTA, 8 LIPCA, godz. 20:30
KONCERT "LIPCOWE"
BŁONIA NAD RZEKĄ NETTĄ
- W sobotę wieczorem o godz. 20:30 na malowniczych błoniach rzeki Netty odbędzie się koncert LIPCOWE. Gwiazdami tegorocznego występu będą: Ewelina Flinta, Reni Jusis, Marika, Tulia oraz Jagoda Kret. Piosenkarki wykonają 10 utworów inspirowanych losami rodzin ofiar Obławy Augustowskiej. Autorką tekstów i reżyserem koncertu jest Aleksandra Górecka. Za oprawę muzyczną i wszystkie kompozycje, które usłyszymy podczas koncertu LIPCOWE odpowiada Robert Cichy, muzyk mający na swoim koncie kilkanaście złotych i platynowych płyt za współpracę z czołowymi artystami sceny polskiej, a także laureat trzech nagród fonograficznych - Fryderyków za swoje dwie autorskie płyty. Wieczorem usłyszymy także utwory w wykonaniu zespołu ŻURKOWSKI z płyty LIPCOWI, której premiera odbędzie się 3 lipca 2023 roku. Więcej o koncercie >>
NIEDZIELA, 9 LIPCA, godz. 18:00
"ŚPIEWAJMY RAZEM!" - ŚPIEWANKI PATRIOTYCZNE W SERCU MIASTA, RYNEK ZYGMUNTA AUGUSTA
- Niedzielny przedwieczór proponujemy spędzić przy patriotycznych pieśniach z naszego regionu. O godz. 18:00 na Rynku Zygmunta Augusta wystąpi Zespół “Pogranicze” oraz Zespół Tańca Ludowego “Bystry”. Artyści zaśpiewają wyjątkowe utwory, które powstawały niejednokrotnie podczas bitwy. Dodawały otuchy, nadziei na zwycięstwo, wyrażały miłość do ojczyzny czy tęsknoty za ukochaną.
PONIEDZIAŁEK, 10 LIPCA, godz. 18:00
"W POSZUKIWANIU PRAWDY" - GRA MIEJSKA INSPIROWANA KOMITETEM POSZUKIWAŃ MIESZKAŃCÓW SUWALSZCZYZNY ZAGINIONYCH W LIPCU 1945 ROKU.
ZBIÓRKA POD KOLUMNĄ ZYGMUNTA AUGUSTA
- Trzeciego dnia festiwalu zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowej grze terenowej przygotowanej przez Młodzieżową Radę Instytutu Pileckiego w Augustowie. Tylko tego dnia uczestnicy będą mogli wcielić się w członków Komitetu i poznać losy Ofiar Obławy Augustowskiej.
WTOREK, 11 LIPCA, godz. 18:00
SPACER Z PRZEWODNIKIEM " ŚLADAMI OFIAR OBŁAWY AUGUSTOWSKIEJ"
ZBIÓRKA POD KOLUMNĄ ZYGMUNTA AUGUSTA
- Podczas spotkania będzie można usłyszeć opowieść o Augustowie z czasów okupacji i dowiedzieć się, gdzie mieściły się punkty filtracyjne w trakcie Obławy.
WTOREK, 11 LIPCA, godz. 21:00
PLENEROWY POKAZ FILMU "NAZAJUTRZ"
PODWÓRKO AUGUSTOWSKICH PLACÓWEK KULTURY, RYNEK ZYGMUNTA AUGUSTA 9
-
Tuż po zmroku, o godzinie 21:00 w Podwórzu Augustowskich Placówek Kultury, przy Rynku Zygmunta 9 obejrzymy film dokumentalny “Nazajutrz” w reż. Wojciecha Saramonowicza i Grzegorza Czerniaka. To niezwykle wzruszająca, momentami wstrząsająca opowieść o historii XX wieku - film o nadziei, marzeniach, ale i porażkach i rozczarowaniach związanych z nową sytuacją geopolityczną świata.
ŚRODA, 12 LIPCA, godz. 16:00
DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR OBŁAWY AUGUSTOWSKIEJ
"DOM TURKA" 3 MAJA 16
- Punktem kulminacyjnym Festiwalu LIPCOWI jest 12 lipca – Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Tego dnia w sposób szczególny oddajemy hołd tym, którzy w lipcu 1945 roku zostali zamordowani przez Sowietów. Tegoroczne obchody rozpoczynamy o godz. 16:00 na terenie Domu Turka, gdzie odbędzie się oficjalne odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej - nowej instalacji artystycznej.
Obława Augustowska - największa zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej
W lipcu 1945 r., kiedy Europa Zachodnia nadal świętuje zakończenie II wojny światowej, funkcjonariusze sowieckiego państwa podejmują decyzję o przeprowadzeniu w rejonie Augustowa, Suwałk, Sejn i Lipska akcji likwidacji polskiego podziemia. Operacja ta przeszła do historii jako Obława Augustowska. Od 12 lipca jednostki sowieckiej 50. Armii o łącznej sile ponad 45 tys. żołnierzy przeczesują niewielki obszar Puszczy Augustowskiej. Zgodnie z sowieckimi instrukcjami odległość pomiędzy żołnierzami przesuwającymi się w tyralierze wynosi zaledwie 6 do 8 metrów. Wszystkie osoby podejrzane o działalność konspiracyjną lub jej wspieranie są zatrzymywane do dalszej „weryfikacji” przez znany z brutalnych metod sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ.
W wyniku Obławy zostało zatrzymanych ponad 7 tysięcy osób, z czego 5 tysięcy po przejściu weryfikacji wypuszczono do domów. Co najmniej 592 osoby uznane za żołnierzy polskiego podziemia Sowieci zamordowali w nieznanym miejscu. Los kolejnych 900 zaginionych do dziś pozostaje niewyjaśniony – prawdopodobnie również zostali zamordowani. W Augustowie i na Suwalszczyźnie ofiary Obławy określa się mianem „Lipcowych”.
Pomimo wielu lat starań rodzin ofiar, badań historyków oraz śledztwa prokuratorskiego – do dziś nie udało się odnaleźć dokumentów opisujących dokładny przebieg zbrodni ani ustalić lokalizacji dołów śmierci oraz pełnej listy zamordowanych. Kluczowe dokumenty znajdują się w archiwach rosyjskich służb specjalnych.
Zobacz także
- Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
kultura
Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
Wszystkich miłośników kina i historii zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Filmowe Środy.
- KLUB GIER HISTORYCZNYCH | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
KLUB GIER HISTORYCZNYCH | Galeria w Domu Bez Kantów
Dla rozluźnienia od tradycyjnej nauki zapraszamy na rozgrywki w „gry bez prądu”!
- Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
debata
Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
Jaki jest powód "znikania" kobiet w historii? Skąd wzięła się potrzeba sięgnięcia po kobiece historie?