Dopaść Kutscherę | spacer w 75. rocznicę zamachu na „kata Warszawy" - Instytut Pileckiego
spacer
03.02.2019 (ND) 12.00
Dopaść Kutscherę | spacer w 75. rocznicę zamachu na „kata Warszawy"
Zapraszamy na spacer po miejscach związanych z zamachem na Franza Kutscherę - dowódcę SS i niemieckiej Policji - zastrzelonego przez oddział specjalny Armii Krajowej „Pegaz” 1 lutego 1944 roku.
Systematyczne represje wobec cywilów rozpoczęte wraz z kapitulacją stolicy nasiliły się po przybyciu Franza Kutschery do Warszawy na jesieni 1943 roku. Opinia publiczna wiedziała o skali terroru niemieckiego w Warszawie poprzez obwieszczenia, które nie były jednak podpisywane nazwiskiem, a jedynie podpisem „Dowódca SS i Policji na Dystrykt Warszawski”.
Podczas spaceru opowiemy, w jaki sposób Armia Krajowa zidentyfikowała i wyśledziła zbrodniarza zwanego "katem Warszawy". Zobaczymy, jak przygotowano zamach i co się stało z jego uczestnikami po zastrzeleniu niemieckiego generała.
Spacer jest organizowany w związku z przypadającą 1 lutego 75-tą rocznicą akcji na Franza Kutscherę. Będziemy sięgać do źródeł zawartych w wydawanych przez Instytut Pileckiego Zapisach Terroru – wstrząsających relacjach świadków okupacji.
Start spaceru o godz. 12.00 na Pl. Na Rozdrożu przed budynkiem Ministerstwa Sprawiedliwości. Potrwa on około 2 godzin. Zapisy na spacer przyjmujemy do 31 stycznia pod adresem: zapisy@instytutpileckiego.pl
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Podczas spaceru będziemy przemieszczać się również komunikacja miejską, organizator zapewnia bilety dla uczestników spaceru.
Naszym przewodnikiem będzie Konrad Tarnopolski – warszawianin, nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie i religii w szkole Wyspa JP2, pasjonat historii, politolog i przewodnik po stolicy.
Wiemy, że lubicie fotorelacje z organizowanych przez nas spacerów, dlatego i tym razem będzie towarzyszył nam fotograf. Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wykonanych podczas spaceru zdjęć w materiałach promocyjnych organizatora.
Zobacz także
- Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
kultura
Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
Wszystkich miłośników kina i historii zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Filmowe Środy.
- KLUB GIER HISTORYCZNYCH | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
KLUB GIER HISTORYCZNYCH | Galeria w Domu Bez Kantów
Dla rozluźnienia od tradycyjnej nauki zapraszamy na rozgrywki w „gry bez prądu”!
- Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
debata
Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
Jaki jest powód "znikania" kobiet w historii? Skąd wzięła się potrzeba sięgnięcia po kobiece historie?