„Diabelski sojusz”: pakt Ribbentrop-Mołotow | webinarium - Instytut Pileckiego
seminarium
24.08.2021 (WT) 18.00
„Diabelski sojusz”: pakt Ribbentrop-Mołotow | webinarium
Zapraszamy na spotkanie online „Diabelski sojusz”: pakt Ribbentrop-Mołotow z cyklu „Śmierć i narodziny (nowej) inteligencji polskiej”.
Co oznaczał pakt Ribbentrop-Mołotow dla inteligencji polskiej? Z pewnością stanowił on część zaplanowanej polityki eksterminacyjnej i ludobójczej wobec narodu polskiego, uzgodniony rozbiór Polski przez dwa totalitaryzmy: Trzecią Rzeszę i Związek Sowiecki. Ale w żadnym razie porozumienie to nie ograniczało się do spraw terytorialnych. W kuluarach podnoszono kwestie dalszej współpracy.
Jakie konkretne wymiary ona przybrała? Choćby odbywające się regularnie pomiędzy 1939-1941 (Zakopane) konferencje zbrodniczych formacji Gestapo i NKWD. Intensywna wymiana doświadczeń w zwalczaniu ruchu oporu na ziemiach polskich i eksterminacji polskiej inteligencji. Niemcy już od września 1939 do połowy 1940 dokonują metodycznie zbrodni na polskiej inteligencji i polskich elitach przywódczych (na Pomorzu Gdańskim, w Wielkopolsce, na Górnym Śląsku, w centralnej Polsce). Ich rozmiary np. na Pomorzu Gdańskim m.in. w Piaśnicy noszą bez wątpienia znamiona ludobójstwa. W okresie tym Trzecia Rzesza i Związek Sowiecki stale podkreślają wolę współpracy. Sowieci od lutego 1940 r. aż do ostatnich dni czerwca 1941 r., do ostatnich chwil przed atakiem Niemiec, przeprowadzają cztery masowe deportacje ludności polskiej i dokonują zbrodni katyńskiej, likwidując filary państwowości polskiej na Kresach. Czy był to już koniec inteligencji polskiej? Jak duże zadano jej wtedy straty?
O tym wszystkim dyskutować będą 24 sierpnia o godz. 18 prof. Witold
Stankowski, prof. Grzegorz Kucharczyk, dr Mateusz Werner i dr Jerzy
Rohoziński. Zapraszamy!
Webinarium odbędzie się na platformie zoom. Link do rejestracji ✅ https://bit.ly/3sxGnm0
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- "Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
debata
"Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
5 maja minęła 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie poświęcone książce „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija.
- Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
konferencja
Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
W związku z 80. rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej, 9 maja w Instytucie Pileckiego w Augustowie (ul. 3 Maja 16) odbędzie się debata.