„Dark tourism” w Polsce na przykładzie miejsc pamięci i męczeństwa - Instytut Pileckiego
seminarium
09.03.2022 (ŚR) 12.00
„Dark tourism” w Polsce na przykładzie miejsc pamięci i męczeństwa
9 marca o godz. 12.00 zapraszamy na seminarium online dra Arkadiusza Płomińskiego (Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie). W roli koreferenta wystąpi dr Daniel Bakota.
W XXI wieku turystyka jako zjawisko społeczne stała się nieodzownym elementem współczesnej kultury. Różnorodność form i rodzajów turystyki powoduje, iż jest najpowszechniejszym sposobem spędzania czasu wolnego. Uczestnikami ruchu turystycznego są wszystkie grupy społeczne, bez względu na wiek, płeć, status materialny, miejsce zamieszkania czy pochodzenie. Poszczególne formy i rodzaje turystyki wywołują określony wpływ na uczestników ruchu turystycznego spełniając szereg funkcji, m.in.: edukacyjną, ekonomiczną, kulturową, wychowawczą, wypoczynkową i zdrowotną. W zakresie edukacji szczególną rolę odgrywa „dark tourism” – forma turystyki obejmująca podróże do miejsc katastrof, ludzkiego cierpienia, masowej śmierci, ludobójstwa i różnego rodzaju tragedii. W Polsce tak boleśnie doświadczonej przez II wojnę światową „dark tourism” jest jedną z form upamiętnienia ofiar dwóch systemów totalitarnych (III Rzeszy i ZSRR). Odwiedzanie miejsc męczeństwa narodu polskiego w ramach „dark tourismu” oprócz poznania historii tych miejsc uczy szacunku i akceptacji dla różnic między ludźmi w sferach politycznych, religijnych i społecznych poglądów, oraz pokazuje konsekwencje zła jakie wyrządza brak empatii, tolerancji i szacunku do innych ludzi.
Link do formularza rejestracyjnego:
https://zoom.us/webinar/register/WN_8uWPHnhzTyeSbB6bEAkxWw
Seminarium jest organizowane we współpracy z zespołem realizującym wieloletni projekt poświęcony problematyce ludobójstwa (zwany „projektem lemkinowskim”) w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Szlakami Polski Niepodległej” (nr projektu 01SPN1705318).
Do pobrania
Zobacz także
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na uroczyste otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – nowego miejsca na muzealnej mapie województwa podlaskiego.
- Obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej
Zapraszamy do udziału w obchodach 80. rocznicy Obławy Augustowskiej – największej powojennej zbrodni na Polakach.
- LATO Z INSTYTUTEM PILECKIEGO | Zapraszamy do Galerii w Domu Bez Kantów!
Wydarzenie
LATO Z INSTYTUTEM PILECKIEGO | Zapraszamy do Galerii w Domu Bez Kantów!
W te wakacje serdecznie zapraszamy do Galerii Instytutu Pileckiego, mieszczącej się w zabytkowym Domu Bez Kantów przy Krakowskim Przedmieściu 11. Przygotowaliśmy dla Państwa wyjątkowy program pełen wydarzeń edukacyjno-kulturalnych dla każdego!