TWIERDZA ARCHIWUM. Czytając obrazy historyczne 2: Fotografia jako dokument archiwalny - Instytut Pileckiego
seminarium
17.12.2020 (CZW) 15.00
TWIERDZA ARCHIWUM. Czytając obrazy historyczne 2: Fotografia jako dokument archiwalny
To nie tylko ozdobnik czy ilustracja opowieści, ale dokument, który należy umiejętnie odczytać. Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Twierdza Archiwum”, które będzie poświęcone fotografii jako dokumentowi historycznemu.
Podczas spotkania, które poprowadzi Zygmunt Walkowski, fotograf i specjalista od interpretacji archiwalnych zdjęć z okresu okupacji niemieckiej, dowiemy się, jak rozszyfrować niewidoczne „na pierwszy rzut oka” informacje ukryte na zdjęciu. Prelegent opowie o analizie zdjęć fotograficznych, sposobach określania czasu i daty wykonania zdjęcia oraz sposobach ustalania lokalizacji obiektów na podstawie zdjęć lotniczych. Podczas spotkania posłuchamy także m.in. o „fałszywkach” czyli zdjęciach zakłamujących rzeczywisty przebieg wydarzeń historycznych, zapoznamy się z nieznanymi zdjęciami z pogrzebu „kata Warszawy”- Franza Kutschery, wykonanymi z ukrycia przez polskie podziemie i przyjrzymy się pamiątkowym niemieckim fotografiom z okupowanej Warszawy.
Spotkanie odbędzie się online: po rejestracji na platformie Zoom (kliknij tu: https://bit.ly/3qU7y93) zostanie przesłany link do seminarium.
Zygmunt Walkowski jest polskim fotografem, specjalistą od interpretacji archiwalnych zdjęć z okresu okupacji niemieckiej, ze szczególnym uwzględnieniem zdjęć lotniczych oraz zdjęć z Powstania Warszawskiego. W drugiej połowie lat 80-tych wspólnie z prof. Władysławem Jewsiewickim i Stefanem Bagińskim (reporterem powstańczej Warszawy) opracował i zrekonstruował Kroniki Powstania Warszawskiego. Udało mu się zidentyfikować z imienia i nazwiska ponad stu kilkunastu żołnierzy Walczącej Stolicy, a także miejsca ich walk, śmierci i pochówku. Był pomysłodawcą i jednym z inicjatorów, obok prof. A. Gieysztora i A. K. Kunerta, wydania sześciotomowej Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego. W latach 2003 – 2007 współpracował z Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie odpowiadał za wybór, przygotowanie i opracowanie materiałów fotograficzno-ikonograficznych. W latach 2003 i 2007 odkrył w zbiorach Archiwum Narodowym Stanów Zjednoczonych w College Park niemieckie fotografie lotnicze okupacyjnej Warszawy i sprowadził je do Polski. Był autorem szaty ilustracyjnej wielu wystaw poświęconych tematyce Warszawy pod okupacją Niemiecką. Ustalił przybliżoną datę wysadzenia przez Niemców Zamku Królewskiego w Warszawie, które nastąpiło między 8 a 13 września 1944 r., a nie jak wcześniej uważano, na przełomie listopada i grudnia. W 1990 roku został odznaczony przez prezydenta na uchodźctwie, Ryszarda Kaczorowskiego, Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Kawalerów Orderu Odrodzenia Polski, a w 2008 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2014 został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Warszawy”, a w 2020 roku odznaczony Medalem Niepodległości przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- "Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
debata
"Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
5 maja minęła 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie poświęcone książce „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija.
- Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
konferencja
Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
W związku z 80. rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej, 9 maja w Instytucie Pileckiego w Augustowie (ul. 3 Maja 16) odbędzie się debata.